Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Każdy pracodawca zatrudniający osobę z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności – lekkim, umiarkowanym bądź znacznym, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika niepełnosprawnego. Jednak w większości przypadków przedsiębiorstwo takie objęte jest dofinansowaniem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Każdy pracownik posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ma prawo do dodatkowych przywilejów, które muszą być respektowane przez pracodawcę. Osoba niepełnosprawna pracuje w zmienionym wymiarze czasu pracy. Jest to maksymalnie 8 godzin na dobę, czyli 40 godzin tygodniowo, jednak na podstawie zaświadczenie lekarza prowadzącego może ubiegać się ona o skrócenie tego czasu do 7 godzin na dobę. Skrócona norma czasu pracy dotyczy pracowników o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Co ważne, wynagrodzenie pozostaje wówczas bez zmian. Tym samym niepełnosprawny pracownik nie może podejmować pracy w godzinach nocnych oraz nadliczbowych. Wyjątkiem jest zatrudnienie w ochronie mienia. Niepełnosprawność daje również prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy w pracy, przeznaczonej na wypoczynek lub ćwiczenia rehabilitacyjne, oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni w ciągu roku. Jednak pierwszy taki urlop może zostać wykorzystany dopiero po roku pracy.

Koszty i ulgi związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych

Podstawowym kosztem wynikającym z zatrudnienia osób niepełnosprawnych są miesięczne wpłaty do Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Dotyczą one tych zakładów, które zatrudniają co najmniej 25 pracowników z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w pełnym wymiarze czasu pracy. Innym wydatkiem jest konieczność dostosowania stanowiska miejsca pracy, na przykład pod względem architektonicznym czy technologicznym, do potrzeb niepełnosprawnego. Pracodawca może jednak liczyć w takim przypadku na zwrot kosztów z PFRON-u pod warunkiem, że zatrudnia on osobę niepełnosprawną od minimum 3 lat i nie pozostaje w trudnej sytuacji ekonomicznej. Jeśli chodzi o korzyści, to zakład może otrzymywać co miesiąc dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika ze środków PFRON-u. Oczywiście, pracownik taki musi być wpisany do ewidencji osób zatrudnionych prowadzonej przez Fundusz.

Decydując się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, warto zapoznać się z wszystkimi formalnościami, jakie należy spełnić. Uchroni nas to przed późniejszymi zarzutami naruszania przepisów Kodeksu Pracy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.