Notatnik czy program – jakie narzędzie do zarządzania czasem jest najlepsze?

Mając codziennie do załatwienia wiele spraw, nie sposób ich wszystkich zapamiętać bez użycia choćby zwykłej kartki papieru i ołówka. Notatniki, terminarze, kalendarze, kartki samoprzylepne, a także programy komputerowe i aplikacje internetowe stworzone specjalnie do zarządzania naszym czasem mają za zadanie pomóc nam rozplanować wszystkie obowiązki, tak by jak najproduktywniej zorganizować swoją pracę.

Zalety i wady papierowych narzędzi

Główną korzyścią stosowania papierowych narzędzi zarządzania czasem, jak notatniki, terminarze czy kalendarze, jest wygoda i szybkość zapisu, zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy poza miejscem pracy. Stąd wynika kolejna zaleta – mobilność. Notatnik bowiem jest zawsze poręczniejszy w noszeniu niż komputer. Dodatkowo, przyjemnie jest „odfajkować” kolejne zadania jako wykonane i wyrzucić kartkę do kosza. Czujemy wtedy wyraźnie, że mamy coś „z głowy”. A co z wadami? Notatnik uniemożliwia przejrzyste edytowanie i aktualizowanie zadań – skreślenia i korekty są dezorganizujące. Ponadto, papierowy terminarz sam nie przypomni nam o spotkaniu, a i wyszukiwanie jest w nim utrudnione.

Zalety i wady elektronicznych narzędzi do zarządzania czasem

To, co było wadą notatnika jest zaletą komputerowego menedżera zadań. Łatwo w nim nanieść różnorodne poprawki, zachowując czytelność i przejrzystość zapisu. Oprogramowanie umożliwia także uporządkowanie zadań czy projektów według przyjętych kryteriów, na przykład czasu wykonania. Wreszcie, dzięki połączeniu narzędzi komputerowych z aplikacją na telefon możemy mieć dostęp do listy zadań również poza miejscem pracy. Wadą rozwiązań elektronicznych jest z pewnością konieczność poświęcenia czasu na poznanie ich obsługi i wszystkich funkcji.

W zależności od charakteru wykonywanej pracy warto wybrać taką formę zarządzania czasem, która nam najbardziej odpowiada. Jeśli głównym narzędziem Twojej pracy jest komputer, idealne będzie dla Ciebie pomocne w rozplanowaniu zadań i obowiązków oprogramowanie. W wyborze sposobu zarządzania czasem nie ma bynajmniej żadnego wartościowania. Zarówno notatnik i długopis, jak i aplikacja internetowa mają na celu usprawnić Twoją pracę i dać Ci poczucie kontroli nad zadaniami.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.