Dobry plan, czyli praca nad długoterminowymi zadaniami

Bez względu na to, czy lepsze efekty pracy osiągasz, mając przysłowiowy „nóż na gardle”, czy pracując nad projektem systematycznie, to i tak podstawą dobrego zarządzania zadaniami jest określony wcześniej plan działania oraz właściwe oszacowanie czasu przeznaczanego na pracę.

„To dopiero na za pół roku, na pewno zdążę”

Długoterminowe projekty, z odległym czasem ich realizacji, mogą być nierzadko zgubne. Wydaje nam się, zazwyczaj dość złudnie, że skoro mamy na wykonanie zadania kilka miesięcy, to bez problemu uda nam się go skończyć. W tym czasie podejmujemy się realizacji innych projektów, a w konsekwencji nie starcza nam czasu lub któreś z zadań nie zostaje doprowadzone do końca. Z czego to wynika? Z nieprawidłowego oszacowania czasu oraz złego rozplanowania naszych obowiązków.

Plan, podział i konsekwencja

Podejmując się realizacji długoterminowego projektu, przygotuj wcześniej plan działania. Uwzględnij w nim wszystkie pozostałe zadania, aktualne i te potencjalne, i na tej podstawie wydziel czas, jaki możesz poświęcić na większy projekt. Wreszcie, trzymaj się konsekwentnie planu. Ważne, aby wyrobić w sobie pewien nawyk w wykonywaniu kolejnych etapów owego planu. Systematyczność i konsekwencja to gwarancja tego, że uda Ci się zdążyć z realizacją projektu na czas. Lepiej codziennie bądź kilka razy w tygodniu przeznaczać na niego określoną ilość czasu niż spędzać w maksymalnym skupieniu ostatnie tygodnie przed upływającym terminem, pracując po kilkanaście godzin dziennie. W tym ostatnim przypadku nie tylko wyczerpiesz do zera swoją energię, ale również zepchniesz na dalszy tor inne zadania, które potem będziesz musiał nadrabiać. Dobrym rozwiązaniem jest także przeplatanie pracy nad kilkoma projektami, dzięki czemu nie znudzisz się żadnym z nich, a do głowy wciąż będą wpadać Ci nowe pomysły.

Pamiętaj, że masz do dyspozycji ograniczoną ilość czasu, a Ty sam jesteś człowiekiem, a nie robotem, dlatego zanim podejmiesz się realizacji kolejnego zadania, przemyśl wszystkie ograniczenia.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.