Najpierw kończ, potem zaczynaj, czyli jak finalizować rozpoczęte zadania

Z werwą i zapałem zaczynasz realizację projektu, a wraz z upływającym czasem i przybywającymi obowiązkami jego ukończenie jawi się jako odległa przyszłość. Narasta w Tobie z tego powodu frustracja, bo nie lubisz, jak coś „wisi Ci nad głową”, nie jesteś w stanie się skupić i przez to efektywnie pracować. Co zrobić, aby wreszcie zakończyć to, co dawno temu zostało zaczęte? Oto trzy czynności, które możesz w tym celu podjąć.

Zrezygnuj

Nie każde zadanie czy działanie, jakiego się podjęliśmy, musi być dla nas korzystne, dobre czy potrzebne. Jeśli widzisz, że projekt, w którym uczestniczysz, przestaje być dla Ciebie istotny, lub sam mimowolnie nie angażujesz się już tak w jego realizację, jak kiedyś, to po prostu z niego zrezygnuj. Lekcje tańce, na które nie chodzisz od miesięcy, nie przydadzą Ci się do niczego. Odpuszczając sobie pewne projekty, niejako oczyszczasz swój umysł od myśli, że masz jeszcze coś do zrobienia. Ale to „coś” nie zawsze musi być, akurat dla Ciebie, niezbędne.

Przesuń w czasie

Podziel zaczęte projekty na takie, które będziesz chciał kiedyś zrealizować, ale sam jeszcze nie wiesz, kiedy, i na takie, które może uda Ci się wykonać, bądź co do których nie masz pewności, czy chcesz się w nie angażować. Lista taka jest pomocna w sytuacji, gdy w danym czasie nie mamy odpowiednich warunków do realizacji projektu, ale nie chcemy jeszcze z niego całkowicie rezygnować. Ważne, aby lista była przez nas regularnie sprawdzana. Być może z czasem wykreślisz z niej niektóre z zadań, gdyż zmienią się Twoje priorytety bądź okoliczności.

Zakończ teraz

Gdy podejmiesz decyzję o ostatecznym sfinalizowaniu projektu, zrób wszystko, aby stało się to jak najszybciej. Przeznacz na zadanie konkretny przedział czasowy i konsekwentnie trzymaj się planu. Wyeliminuj wszystkie czynniki, które mogą Cię rozpraszać podczas pracy – wycisz telefon, wyłącz komunikatory i pocztę, a jeśli to możliwe – odłącz Internet, skoncentruj się tylko na wykonywanym zadaniu.

Zebranie się w sobie i dokończenie rozpoczętego dawno projektu może być nie lada wyzwaniem. Jednak świadomość ostatecznie zamkniętego zadania da Ci wiele satysfakcji i energię do realizacji kolejnych projektów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.