Małe zadania – natychmiastowe wykonanie, czyli krótko o zasadzie 2 minut

Niewymagające nakładów czasu zadania zazwyczaj odkładamy na później, a to notując je na przypadkowych kartkach, a to starając się je wszystkie zapamiętać. W konsekwencji zapominamy o nich całkowicie, a z naszych chęci realizacji tych zadań w czasie wolnym bądź w przerwie pracy nic nie wynika.

Zasada 2 minut – jak ona działa?

Zasada, czy też reguła, 2 minut to łatwy i szybki sposób na sprawniejsze zarządzanie swoim czasem. Wywodzi się ona z ogólniejszej filozofii – bo tak można nazwać znaną metodę Davida Allena Getting Things Done, w skrócie GTD. Zasada opiera się na założeniu, iż każdą czynność, której realizacja nie zajmuje więcej niż 2 minut, powinno się wykonać natychmiast. Nie ma sensu zapisywać szybkich do zrobienia zadań, gdyż późniejsze dotarcie do nich i ich wykonanie zajęłoby więcej niż regulaminowe 2 minuty, a to byłaby już niepotrzebna strata czasu. Jakie czynności można zrealizować w ciągu 2 minut? Przeróżne. Począwszy od odpisania na mniej absorbujące maile, przez wpisanie kontaktu do klienta do książki adresowej, a skończywszy na umyciu kubka.

Korzyści z zasady 2 minut

Stosując regułę 2 minut, oczyścisz nieco swoje myśli i otoczenie wokół siebie z małych spraw i dzięki temu będziesz mógł przejść do bardziej wymagających zadań. To przełoży się, oczywiście, na oszczędność czasu i większą produktywność pracy. Czując, że lepiej Ci się pracuje, bardziej wydajnie, osiągniesz poczucie satysfakcji i zadowolenia oraz zyskasz więcej energii do realizacji kolejnych zadań. Co istotne, nie wykorzystuj zasady 2 minut tylko i wyłącznie do odkładania na potem ważniejszych obowiązków. Reguła ta ma bowiem pomagać, a nie przeszkadzać w realizacji zamierzonych celów.

Jest wiele sposobów na to, aby sprawniej i wydajniej zarządzać swoim czasem, a tym samym osiągać zadowalające efekty w pracy. Jednak reguła 2 minut wydaje się najłatwiejsza i możliwa do zrealizowania od zaraz.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.