Lepsze wykorzystanie czasu, czyli jak podwyższyć swoją koncentrację

Skupienie się na wykonywanym zadaniu jest umiejętnością, której możemy się nauczyć. Wystarczy do tego dobra motywacja, silna wola i odpowiednio wyrobiony nawyk. Ważne są również korzystne warunki otoczenia. Ze swej strony możemy wiele zrobić, by odnaleźć własny sposób na wartościowe wykorzystane czasu, czyli pracę w koncentracji.

„Kto rano wstaje…”

Zmotywowanie siebie do wcześniejszego wstawania daje poczucie dobrze wykorzystanego dnia. Rankiem, gdy inni jeszcze śpią, mamy dobre warunki do pracy – cisza i spokój sprzyjają osiągnięciu skupienia. Oczywiście, nie wszyscy są skowronkami, niektórzy z nas to sowy, którym lepiej pracuje się w godzinach wieczornych i nocnych. Jednak, jeśli zauważyłeś, że efekty Twojej pracy są lepsze właśnie z rana, zmotywuj się do wcześniejszego wstania z łóżka. Wówczas wieczorem będziesz mógł zasłużenie sobie odpocząć.

Własny kąt

Jeśli masz w domu lub w biurze sprzyjające koncentracji warunki do pracy, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Jeśli nie, poszukaj takiego miejsca, gdzie będziesz tylko Ty i Twoje myśli. To może być miejscowa czytelnia w bibliotece, ławka w parku, altana w ogrodzie. Ważne, aby miejsce pozwoliło Ci na całkowite „wyłączenie”, odizolowanie się od zewnętrznych rozpraszaczy. Jeśli pracujesz przy komputerze, bardzo dobrze na zwiększenie koncentracji wpływa muzyka relaksacyjna, odgłosy natury oraz muzyka klasyczna.

„Nie przeszkadzać”

Bez względu na to, czy pracujesz w domu, czy w biurze, zawsze podczas pracy masz kontakt z innymi ludźmi – domownikami, sąsiadami, współpracownikami. Chcąc poświęcić dany przedział czasu, na przykład godzinę, na maksymalne skupienie się na zadaniu, poinformuj życzliwie ludzi ze swojego otoczenia, aby postarali się nam nie przeszkadzać. Określ, mniej więcej, ile czasu zajmie Ci praca i powiedz, że po wykonaniu zadania będziesz dostępny. Możesz także wywiesić na swoich drzwiach zawieszkę z napisem informującym o tym, że aktualnie jesteś zajęty.

Warto znaleźć swój sposób na zwiększenie koncentracji, w zależności od warunków, w jakich funkcjonujemy. Dzięki maksymalnemu skupieniu na wykonywanym zadaniu i wyeliminowaniu czynników dekoncentrujących, jesteśmy w stanie zrobić więcej rzeczy w czasie 2 godzin niż w przeciągu całego dnia.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.