Bez czego możesz żyć, czyli jak zyskać cenne minuty w ciągu dnia

Poranna prasówka, wieczorne oglądanie programu informacyjnego, sprawdzanie poczty co godzinę na przemian z logowaniem się na ulubione portale społecznościowe. Powtarzanie tych czynności codziennie pozbawia Cię cennych minut, ba!, nawet godzin, które z powodzeniem mógłbyś wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób. Z czego możesz zrezygnować, choć aktualnie wydaje Ci się to niezbędne do życia?

„Telewizja kłamie”

Ogranicz oglądanie telewizji do absolutnego minimum, a jeśli możesz, to całkowicie z niej zrezygnuj. Śmiała propozycja, prawda? Ale jak najbardziej realna i możliwa do wykonania. Dzisiejsza telewizja to bełkot informacyjny i zero ambitnych programów (chyba że ktoś lubi oglądać nocne seanse, bo to właśnie wtedy emitowane są wartościowe przekazy). Dziś telewizja nie ma już monopolu na informację. Wszystko to, czego dowiadujemy się z jej przekazów, znajdziesz również w Internecie. Zamiast natrętnych i absorbujących Twoją uwagę oraz Twój czas treści telewizyjnych, włącz spokojniejsze i nienachalne się radio.

„500 i więcej znajomych – dewiacja czy upośledzenie?”

Cytat ze skeczu kabaretu Ani Mru Mru „Tydzień bez Facebooka” dobrze obrazuje kolejny pochłaniacz naszego czasu, czyli media społecznościowe. Oczywiście, nie ma nic złego w posiadaniu konta w różnorodnych serwisach internetowych, ale korzystajmy z nich w sposób rozsądny i umiarkowany. O ile w prowadzeniu fanpage’a swojej firmy na Facebooku jest jakiś głębszy sens i konkretny cel, o tyle sprawdzanie co godzinę najnowszych postów Twoich znajomych nie przyniesie Ci nic poza zmarnowaniem kolejnych minut.

Uporządkuj skrzynkę odbiorczą

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile cennego czasu tracisz w ciągu dnia na bezmyślne przeglądanie swoich maili. Sprzyja temu chaos w skrzynce odbiorczej Twojej poczty. W jej uporządkowaniu pomoże Ci metoda inbox zero, czyli sposób na ciągłe opróżnianie kategorii „odebrane”. Nie przeglądaj poczty z nudów, to naprawdę nie jest sposób na odpoczynek. Sprawdzaj ją o określonej porze dnia, na przykład rano bądź po pracy. Odpowiadając na maile, bądź konkretny i komunikatywny, nie rozpisuj się zbytnio. I wreszcie, aby skrócić czas potrzebny na usuwanie zbędnych wiadomości, wypisz się z list mailingowych, do których kiedyś, bardzo dawno temu, być może skuszony jakąś promocją lub nagrodą, nieopacznie się zapisałeś.

Sam widzisz, ile czasu możesz zaoszczędzić w ciągu dnia. A z pewnością mógłbyś jeszcze wymienić parę innych czynności, na które trwonisz swoje wartościowe minuty. Po co robić coś bezużytecznego, skoro jest tyle innych ciekawych rzeczy do zrobienia?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.