„Jeszcze tylko sprawdzę, co słychać na Facebooku” – kilka słów o tym, jak sprytnie oszukać swój mózg

Zamiast pracy najpierw przyjemności – ile to już razy zdarzyło Ci się zmienić kolejność wykonywanych działań? Zdania typu: „Jeszcze tylko odpiszę na sms-a”, „Jeszcze tylko sprawdzę pocztę”, „Jeszcze tylko nastawię pranie” to klasyczne przykłady odkładania ważniejszych i, Twoim zdaniem, męczących, trudnych do wykonania zadań na potem. Przeciąganie ich w czasie z pewnością nie przyczyni się do tego, że zostaną one lepiej zrealizowane. Wręcz przeciwnie, może być ono powodem Twojej frustracji i stresu. Jak zatem w prosty sposób przeciwstawić się prokrastynacji, czyli typowemu odwlekaniu?

Szybka przyjemność kontra długotrwały obowiązek

Dlaczego mamy taką skłonność do tego, aby odwlekać wykonanie zadań, które i tak nas nie ominą? Odpowiedź jest prosta – wszystko tkwi w naszej głowie. To nasz mózg projektuje wizję łatwej i szybkiej przyjemności oraz trudnego, męczącego i czasochłonnego obowiązku. Z reguły jest jednak tak, że wyolbrzymiamy czynność, jaka na nas czeka, a z kolei kilka minut, jakie mieliśmy poświęcić na przeszkadzajkę rozrasta się do godziny. Rozwiązanie jest jedno i do tego banalne w swojej realizacji – wystarczy przekierować myślenie i oszukać swój mózg.

Wybieg psychologiczny

Zamiast przedstawiać w negatywnym świetle czekające Cię zadanie, zacznij o nim myśleć w innych kategoriach, czyli wpierw niewielka i krótka praca, a następnie czekająca Cię w zamian nagroda. Możesz nawet pomóc sobie, ustawiając zegar na 10-15 minut. Być może będzie nawet i tak, że wykonywane zadanie wciągnie Cię na tyle, że będziesz chciał wydłużyć czas jego realizacji. Zawsze możesz zmieniać przedział czasowy, dopasowując go do swoich potrzeb. Jednak zawsze staraj się w ustalonym czasie pracy działać w jak największym skupieniu. Sprawdzi się tutaj również technika Pomodoro. Innym rozwiązaniem będzie dzielenie zadania na mniejsze partie, tak by zawsze koncentrować się na konkretnym działaniu, a nie na całym projekcie, który faktycznie momentami może przytłaczać.

Walcząc z odwlekaniem wykonywania swoich obowiązków, będziesz mieć o wiele większą satysfakcję z ich końcowej realizacji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.