Nie zapomnij o koncesji

Dopięcie wszelkich formalności urzędowych, podatkowych i finansowych nie zawsze jest ostatnim krokiem do otworzenia własnej działalności gospodarczej. Niektóre z branż są na tyle specjalistyczne, iż objęte zostały dodatkowymi obostrzeniami administracyjnymi. Dlatego jeśli chcesz założyć kantor, firmę ochroniarską lub prowadzić agencję pracy, pamiętaj o uzyskaniu koncesji, licencji czy wpisu do działalności regulowanej.

Działalność objęta koncesją

Koncesja jest zezwoleniem wydawanym przez odpowiedni organ państwa na prowadzenie działalności odgrywającej doniosłą rolę na przykład w utrzymaniu bezpieczeństwa kraju bądź spełniającej istotny cel publiczny. Musisz postarać się o uzyskanie koncesji, jeśli: ochraniasz osoby lub mienie, rozpoznajesz i poszukujesz złoża kopalin bądź wydobywasz kopaliny ze złóż, magazynujesz substancje w sposób bezzbiornikowy i przechowujesz odpady w górotworze, produkujesz broń, amunicję, materiały wybuchowe oraz te stosowane w wojsku i policji, prowadzisz cały proces obrotu paliwem i energią, począwszy od ich produkcji, przez składowanie, po dystrybucję, prowadzisz przewozy lotnicze, kasyna gry oraz upowszechniasz programy radiowe lub telewizyjne. W przypadku ostatniej działalności koncesja udzielana jest przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w pozostałych jest ona wydawana przez odpowiedniego ministra na czas od 2-50 lat.

Rejestr Działalności Regulowanej

Niektórzy z przedsiębiorców muszą również zatroszczyć się o wpis do rejestru działalności regulowanej. Dotyczy to takich form działalności, których prowadzenie wymaga spełnienia podanych z góry warunków. O taki wpis musisz się postarać, jeśli: prowadzisz kantor, działalność detektywistyczną, usługi telekomunikacyjne, stację kontroli pojazdów, indywidualną lub grupową praktykę lekarską, pielęgniarską czy położniczą, ośrodek szkolenia kierowców, przedsiębiorstwo składowe, usługi turystyczne, w ramach których organizujesz polowania wykonywane przez cudzoziemców na terenie Polski, produkujesz i rozlewasz wyroby winiarskie i napoje spirytusowe, organizujesz wyścigi konne, przechowujesz dokumentację osobową i płacową pracodawców, produkujesz środki ochrony roślin lub biokomponenty.

I jeszcze licencja

Licencja, czyli jedna z form zezwoleń na wykonywanie zawodu, dotyczy obecnie takich działalności, jak: zarządzanie i obrót nieruchomościami, prowadzenie pojazdów pasażerskich oraz agencji pracy.

Prowadzenie specjalistycznej i branżowej działalności jest niezwykle cenione, jednak musimy liczyć się z tym, że automatycznie wymaga ona większej kontroli ze strony odpowiednich organów. Temu właśnie służy koncesja, licencja oraz wpis do Rejestru Działalności Regulowanej.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.