jak zlikwidować firmę?

Jak zlikwidować jednoosobową działalność gospodarczą?

Każde założenie biznesu, firmy, spółki czy innego tworu gospodarczego związane jest z wieloma formalnościami, czasochłonnymi i załatwianymi nierzadko w „bólach i mękach”. Podobnie jest, gdy przychodzi do ich likwidacji. Poniżej lista spraw, które trzeba wykonać, aby zamknąć prowadzoną przez siebie jednoosobową działalność gospodarczą.

1. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej oraz ZUS

Pierwszym krokiem w likwidacji działalności jest złożenie odpowiedniego formularza w CEIDG w terminie 7 dni od daty wpisanej do wniosku. Mamy tutaj trzy sposoby na wykonanie tej czynności: formularz wypełniamy na stronie www.ceidg.gov.pl, uwierzytelniamy go podpisem elektronicznym i wysyłamy w trybie on-line; wniosek składamy osobiście w siedzibie właściwego dla swojej gminy czy miasta urzędu; wreszcie możemy przesłać formularz pocztą, jednak w tym przypadku wymagane jest również notarialne potwierdzenie podpisu właściciela. Składając wniosek w CEIDG, realizujemy częściowo zasadę jednego okienka, gdyż jednocześnie działalność zostaje wykreślona w urzędzie skarbowym oraz w rejestrze REGON. Trzeba ją natomiast osobiście wyrejestrować w ZUS-ie, składając formularz ZUS ZWUA.

2. Spis z natury

Przeprowadzenie remanentu likwidacyjnego, inaczej spisu z natury, dotyczy tych właścicieli działalności, którzy byli płatnikami VAT-u. Na 7 dni przed rozpoczęciem spisu należy dodatkowo zawiadomić urząd skarbowy o jego planowanym przeprowadzeniu. W remanencie uwzględniamy te środki, które były użytkowane przez firmę dłużej niż 1 rok i których początkowa wartość nabycia była wyższa niż 3,5 tys. zł, a ponadto wyprodukowane towary, z uwzględnieniem wydatków na ich wytworzenie, oraz surowce wraz z podaniem wartości nabycia netto. Od uwzględnionych w spisie elementów przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić podatek VAT. W przypadku nadpłaty właściciel wystosowuje do urzędu skarbowego pismo z prośbą o zwrot podatku. Spis z natury powinno się sporządzić w dwóch egzemplarzach – drugi przeznaczony jest do późniejszego rozliczenia podatku dochodowego i stanowi własność likwidowanej działalności, nie musi być zatem przedkładany w żadnym urzędzie. W ciągu 7 dni od daty likwidacji działalności, należy również złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-Z, który informuje urząd o zakończeniu działalności.

3. Księga przychodów i rozchodów

Po sporządzeniu spisu z natury, w dniu zawieszenia naszej działalności, należy podsumować wpisy w księdze przychodów i rozchodów, z uwzględnieniem cen i kosztów towarów, surowców, materiałów i produktów wyliczonych podczas remanentu. Wartość końcowa w KPiR to ostateczny dochód likwidowanej działalności, od którego należy odprowadzić podatek dochodowy (do 20-go dnia miesiąca następującego po likwidacji firmy) i który należy również ujawnić w rocznym rozliczeniu PIT.

4. Kasa fiskalna, umowy i archiwizacja dokumentów

Czynność zamknięcia kasy fiskalnej odbywa się w obecności urzędnika skarbowego, który sporządza w tym czasie oficjalny protokół. Właściciele firmy, którzy użytkowali kasę krócej niż 3 lata, mają obowiązek zwrócić ulgę z jakiej korzystali z tytułu nabycia kasy. Likwidacja działalności pociąga za sobą konieczność rozwiązania wszelkich umów z podmiotami współpracującymi z firmą. Nawet, jeśli nasza działaność jest już formalnie zamknięta, nadal ciąży nad nami, jako eks-właścicielami, obowiązek przechowywania dokumentacji związanej z prowadzeniem firmy. Przez 5 lat archiwizujemy dokumenty księgowe, podatkowe oraz likwidacyjne przedsiębiorstwa, a przez 50 lat, jako byli pracodawcy, musimy przechowywać dokumenty pracownicze oraz płacowe.

Decydując się na likwidację prowadzonej działalności, musimy liczyć się z tym, że czekają na nas liczne formalności. Jednak tylko one są gwarancją poprawnego załatwienia sprawy i doprowadzenia jej do końca.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.