Magento 2 w czasach kryzysu

Magento to obecnie jedna z najpopularniejszych platform do obsługi sklepów internetowych, która dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi oraz licznym możliwościom rozwoju e-commerce jest coraz chętniej wybierana przez szerokie grono webdeveloperów oraz właścicieli sklepów online. W celu jej skutecznej implementacji konieczne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy programistycznej lub skorzystanie z usług firm zewnętrznych. Co jeszcze warto wiedzieć o Magento i o odpowiednim jego wdrożeniu?

Jak wdrożyć Magento 2?

Wdrożenie Magento 2 to proces wieloetapowy, który wymaga specjalistycznej wiedzy programistycznej. Wiąże się m.in. z koniecznością wykonania backupu i migracją danych.

Dlaczego Magento?

Zgodnie z aktualnymi danymi, blisko 8% wszystkich sklepów internetowych wykorzystuje silnik Magento jako fundament swojego działania. Pomimo obecności na rynku innych, z pozoru prostszych rozwiązań, jest on powszechnie wybierany ze względu na kilka praktycznych aspektów, do których zaliczają się m.in.:

  • wysoki poziom zabezpieczeń, np. przed atakami hakerów
  • olbrzymia skalowalność
  • możliwość zaimplementowania rozbudowanych zmian i modyfikacji.

Ostatni punkt wynika bezpośrednio z faktu, iż Magento jest platformą w pełni open-source’ową, dostępną dla programistów bez ograniczeń. Jest również darmowy, co bynajmniej nie przeszkodziło mu w zdobyciu uznania w oczach specjalistów. Według pracowników software-house’u https://ageno.pl/, dodatkowym atutem Magento jest łatwość, z jaką klient może przekazać wykonawcy swój projekt. Co więcej, istnieje także możliwość przeszkolenia wybranych osób po stronie klienta w celu samodzielnego rozwoju i utrzymania sklepu w przyszłości.

Aktualizacja na Magento 2 – czy warto ją wykonać?

2008 rok – to właśnie wtedy odbyła się premiera pierwszej wersji Magento. Od tego czasu w branży e-commerce zmieniło się wiele, a sama platforma przebyła długa drogę – od oprogramowania skierowanego głównie w stronę małych i średnich przedsiębiorstw, po rozbudowaną platformę, zdolną do obsługi internetowych molochów. Po licznych zapowiedziach, zgodnie z którymi na rynku miała pojawić się zaktualizowana wersja oznaczona numerem “2”, zdecydowana większość przedsiębiorców zdecydowała się na nią przenieść.

Nie jest tajemnicą, że operowanie na Magento 1 niesie ze sobą spore ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania sklepu postawionego w sieci. Wynika to choćby z faktu “odsłonięcia” się na ataki z zewnątrz, co może skutkować ogromnymi stratami na wielu płaszczyznach. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wdrożenie nowej wersji oprogramowania – do tego jednak wymagana jest odpowiednia wiedza, bo zmiany nie kończą się na czystej kosmetyce.

Implementacja Magento 2 i migracja danych to skomplikowany proces, niezależnie czy mowa o e-commerce w branży motoryzacyjnej, jak choćby Nocar.pl, czy o branży spożywczej. Należy liczyć się z budową praktycznie całego sklepu od nowa z użyciem jedynie niewielkich elementów jego starej wersji.. Przeniesienie wyglądu, czyli layoutu również nie zalicza się do prostych zadań, biorąc pod uwagę, że jego automatyczne powielenie jest w zasadzie niemożliwe do wykonania. Ale po kolei.

Funkcjonalność rozszerzeń na Magento 2. Backup i kopia danych

Jedną z ważniejszych kwestii przy wdrażaniu nowej wersji platformy jest dobór i optymalizacja dostępnych rozszerzeń. Należy pamiętać, że te napisane lub zakupione w celu funkcjonowania w środowisku Magento 1, nie będą działać na Magento 2. Wymaga to ponownego zakupienia lub stworzenia rozszerzeń przystosowanych do zaktualizowanej wersji tak, by zapewnić sobie ich prawidłowe działanie w nowym oprogramowaniu.

Równie istotną kwestią pozostaje konieczność wykonania backupu. Posiadanie kopii wszelkich zapisów i danych podczas tak zaawansowanej operacji jest absolutnie obowiązkowe. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, takich jak nieprawidłowo przeprowadzona migracja danych (co niestety czasami się zdarza), istnieje duże prawdopodobieństwo utraty posiadanych elementów, czyli w praktyce – danych całego sklepu. Warto zatem zabezpieczyć się przed skutkami możliwych niedociągnięć lub pomyłek.

Jak wygląda migracja danych?

Proces przenosin sklepu na wyższą wersję oprogramowania jest bezpośrednio powiązany z obowiązkiem wykonania migracji danych. Składa się ona z kilku etapów, na które składają się:

  1. Migracja baz danych. Jest to przeniesienie danych ze sklepu postawionego na pierwszej wersji Magento do wersji zaktualizowanej. Na taką bazę danych składają się m.in. produkty wraz z opisami, kompletna historia zamówień czy też baza klientów. Warto zauważyć, że w trakcie migracji można zlikwidować archiwalne, niepotrzebne już dane – wspomaga to płynność działania nowego oprogramowania.
  2. Migracja layoutu. Wygląd danego sklepu internetowego często zależy od branży – inaczej będzie prezentował się sklep z niszy elektroinstalacyjnej, jak choćby Karel2, od tego zajmującego się sprzedażą artykułów papierniczych. Ponieważ nie jest możliwe powielenie layoutu i bezpośrednie jego przeniesienie z Magento 1 na 2, konieczne jest stworzenie jego nowej wersji lub skorzystanie z gotowych szablonów. Pierwsze rozwiązanie daje zdecydowanie większe możliwości personalizacji, z kolei druga opcja jest szybsza i tańsza.
  3. Migracja rozszerzeń. Wiąże się ona z wykorzystaniem dostępnych rozszerzeń lub napisaniem nowych. Zwiększają one funkcjonalność sklepu, a także ułatwiają klientom tzw. ścieżkę zakupową. Przykładowo, rozszerzenie Ajax Search umożliwia dodanie wbudowanej linii wyszukiwania na stronie sklepu, ułatwiającej szybkie znalezienie poszukiwanego produktu, a Countdown Timer pozwala na wyświetlanie licznika, podającego klientowi czas do końca danej oferty czy wyprzedaży.
  4. Dedykowane rozwiązania. Sklepy e-commerce, które funkcjonują na rynku od dłuższego czasu, często korzystają z indywidualnych, sprawdzonych rozwiązań, z których najczęściej nie chcą rezygnować. W trakcie upgrade’u oprogramowania należy więc zadbać o przygotowanie nowych wersji, przystosowanych do działania w środowisku Magento 2. Jako alternatywę można wykorzystać gotowe moduły.

Zastosowanie Magento 2 jako platformy do obsługi sklepu w sieci niesie ze sobą wiele korzyści. Pomimo wyzwań, jakie stawia ona przed developerami, a także względnie dużymi kosztami związanymi z jej wprowadzeniem, warto się na nią zdecydować. Jako nowoczesne, ciągle rozwijane narzędzie, Magento daje bardzo duże możliwości modyfikacji i skalowania, a rozbudowane opcje personalizacji wtyczek i rozszerzeń pozwalają na uzyskanie pożądanego efektu – funkcjonalnego sklepu, który będzie przynosił zyski, będąc przy tym miejscem przyjaznym dla klientów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.