Jak przygotować sklep do handlu?

Przedsiębiorcy w dzisiejszych czasach zabijają się o to, aby jak najefektywniej podśnieśc swoje wyniki sprzedażowe. Robią to na dziesiątki sposobów korzystając przy tym, z pomocy różnych wyspecjalizowanych firm zajmujących się fachowa obsługą przede wszystkim podmiotów gospodarczych, niezależnie od tego w jakiej branży działają i czy jest to towar czy usługa. Wspomniane firmy pomagają więc podnieść wyniki przez stosowanie technik marketingowych. Ich działania są skierowane głównie na oddziaływanie na psychikę potencjalnego klienta. Oprócz różnych technik marketingu coraz popularniejszą metodą staje się merchandising.

Czym jest merchandising ? Rodzaje

Zanim przejdziemy do definicji merchanidisngu, należy wspomnieć o kilku istotnych informacjach na temat klienta pozwalających na lepsze zrozumienie klienta oraz jego zachowania. Należy wiedzieć, że wszystkie techniki sprzedażowe, które są znane wszytskie agencją marketingowym i reklamowym, są skierowane głównie na klienta niezdecydowanego. Jest to normalne, gdyż klient, który „wie czego chce” nie zwraca uwagi na to, co próbują przekazać mu agencje i reklamy, ponieważ do niczego nie trzeba go przekonywać. Jest to klient dojrzały. Zna się na temacie i na produkcie, który pragnie kupić. Sprzedawcy walczą więc o klienta niezdecydowanego. Jest on podatny na wszystkie techniki sprzedażowe- te mniej widoczne i te bardziej. Oprócz jasnych przekazów lub przekazów podprogowych, zaczęto zastanawiać się czy istnieje jeszcze coś na co podatny jest potencjalny klient? Otóż tak- jest to odpowiednia ekspozycja towarów na półkach i odpowiednie zaprojektowanie jego wnętrza. Wychodzi to na przeciw założeniom sklepów wielkopowierzchniowych i są ściśle powiązane z marką i oferowanym produktem ( nie da się zaplanować jakiegoś wzoru idealnego dla każdego ze sklepów). Bierze się więc pod uwagę wiele czynnik takich jak właśnie produkt, umiejscowienie sklepu ( np. galeria czy wolno stojący) . Bierze się także pod uwagę naturalne i mimowolne,nieświadome nawyki i przyzwyczajenia klienta ( np. kwestia schylania się po produkt, na górze produkty lepszej marki w droższej cenie itp.). Bardzo ważne jest  w merchandisignu rozlokowanie regałów pułkowych, zapach, oświetlenie,muzyka, porządek w sklepie, ubiór sprzedawcy, jakość obsługi (np. szybkość kasowania) oraz wiele innych detali, które na pierwszy rzut oka możemy przeoczyć. Do najważniejszych technik merchandesignu zaliczyć trzeba:

  • Merchandisign stacjonarny- przeznaczone głównie dla dużych sklepów, gdzie za sukcesem stoi wielka hala sprzedażowa stanowiąca atut do wykorzystania
  • Merchandisign mobilny- przeznaczony dla małych sklepów.
  • Merchandisign profesjonalny- obejmuje nie tylko prawidłowe przygotowanie sklepu do zachęcenia klienta, ale obejmuje także szereg szkoleń i indywidualną obsługę klienta oraz jej zautomatyzowanie.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.