Zostań Freelancerem!

W obliczu niełatwej sytuacji na rynku pracy coraz więcej ludzi decyduje się na prowadzenie działalności na własną rękę, w czasie i miejscu, które sami wybiorą. Do wzrostu zainteresowania freelancingiem jako wolnym zawodem przyczynił się niezwykle rozwój Internetu, który nie tylko jest głównym narzędziem pracy w wykonywaniu większości zleceń, ale ułatwia także komunikację z freelancerami.

Kim jest freelancer?

Freelancer, tak zwany wolny strzelec, to niezależny pracownik wykonujący zlecenia dla określonej firmy lub klienta indywidualnego. Najczęściej jest on specjalistą w danej dziedzinie. Freelancerami są na przykład programiści, graficy, dziennikarze, autorzy tekstów, czyli copywriterzy, tłumacze, trenerzy personalni, doradcy zawodowi. Najczęściej jest tak, iż posiadają oni już jakieś doświadczenie zdobyte choćby w korporacjach, ale w pewnym momencie życia chcą pracować na własny rachunek. Najtrudniej jest, oczywiście, rozpocząć swoją ścieżkę zawodową jako freelancer. Sprawdza się tutaj prowadzenie bloga branżowego, który nas zaprezentuje i pokaże naszą wiedzę z danej dziedziny. Pozyskanie pierwszego klienta jest kluczową sprawą, warto zatem pracować nad poszerzaniem kontaktów i ciągłym rozbudowywaniem portfolio. Mogą się w nim znaleźć także przykładowe projekty, które chcielibyśmy zrealizować, tym samym pokażemy klientom zakres swoich zainteresowań.

Zalety i minusy bycia freelancerem

Oczywistą korzyścią pracy na własny rachunek jest wybór miejsca oraz czasu jej wykonywania. Freelancer, jeśli ma ku temu warunki, może pracować w domu, ale także w kawiarni, w parku, w czytelni bibliotecznej. Sam wybiera godziny, w jakich najlepiej mu się pracuje, przez co rezultaty jego działania są bardziej efektywne niż w przypadku pracy na etat. Freelancing to pełna niezależność i swoboda warunków pracy, ale także finansów, gdyż sami kontrolujemy koszty ubezpieczenia i składek. Stąd wynikać może pewna niedogodność, ponieważ freelancer sam musi uporać się z księgowością, oczywiście, może wynająć do tego księgową. Głównym minusem pracy na własny rachunek jest natomiast ryzyko braku klientów.

W Polsce działa strona internetowa www.freelancer.com, która jest bazą zleceń od poszczególnych firm. Freelancerzy-wykonawcy mogą wybierać wśród wielu ofert pochodzących z różnych branż. Warto odwiedzić stronę i się zarejestrować!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.