Zakładanie firmy zoo

Obowiązek szkoleń BHP

Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to jedyne szkolenie, na które pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika, a z którego ten musi skorzystać. Odbywa się ono w czasie pracy, a jego koszt jest pokrywany przez pracodawcę. Szkolenie może być prowadzone bezpośrednio przez niego lub przez wskazanych przez firmę instruktorów posiadających uprawnienia dydaktyczne.

Instruktaż ogólny i stanowiskowy

Oba instruktaże wchodzą w skład szkolenia wstępnego, mającego miejsce przed dopuszczeniem pracownika na stanowisko pracy. Instruktaż ogólny ma na celu wdrożyć pracownika w ogólne przepisy Kodeksu Pracy, zasady panujące w danej firmie oraz nauczyć go udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktaż stanowiskowy natomiast dotyczy już konkretnego stanowiska pracy i związanego z nim środowiska. W wyniku instruktażu zatrudniony pracownik powinien dowiedzieć, jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem obowiązków na określonym stanowisku i jak można im zapobiec. Instruktaż stanowiskowy muszą odbyć: uczniowie, którzy zaliczają w danym zakładzie praktyczną naukę zawodu, studenci na praktyce, pracownicy wykonujący pracę robotniczą oraz wszyscy ci zatrudnieni na innych stanowiskach, na których zachodzi niebezpieczeństwo narażenia na szkodliwe czynniki pracy. Co ważne, instruktaż stanowiskowy dotyczy wyłącznie jednego stanowiska pracy, dlatego osoby zatrudnione na kilku z nich mają obowiązek odbyć instruktaże zgodnie z liczbą zajmowanych stanowisk.

Szkolenia okresowe

Częstotliwość szkoleń okresowych zależy od rodzaju zajmowanego stanowiska pracy oraz decyzji pracodawcy. Pracownicy robotniczy powinni odbywać takie szkolenia raz na trzy lata lub nawet częściej. Z kolei zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych mają obowiązek uczestnictwa w szkoleniach okresowych co sześć lat. Pierwsze szkolenie okresowe powinno mieć miejsce w ciągu pół roku od rozpoczęcia pracy – w przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, zarządzających, oraz w ciągu roku od momentu zaistnienia stosunku pracy w przypadku pracowników na pozostałych stanowiskach.

Informacja o odbyciu szkoleń przez pracownika przechowywana jest w jego aktach osobowych. Dodatkowo szkolenie okresowe winno kończyć się egzaminem, po którym pracownik otrzymuje zaświadczenie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.