Notuj, inaczej zapomnisz

Kartka papieru, długopis i notatka gotowa. Choć notowanie nie wiąże się praktycznie z żadnym wysiłkiem ani kosztem, to jednak i tak wolimy coś po prostu zapamiętać. W konsekwencji, obciążając mózg zbyt dużą ilością informacji i danych, nie jesteśmy w stanie na niczym się skupić, a o tym, co mieliśmy zapamiętać zapominamy. Jak zatem przekonać się do notowania?

Różne rodzaje notatek

Jeśli nie chcesz, aby sporządzanie notatek Ci się znudziło, to korzystaj z różnych ich form. Najprostsze to, oczywiście, te zapisywane ręcznie na kartce papieru. Ale możesz także notować, i to dużo szybciej, nagrywając swój głos na dyktafon. Jeśli zależy Ci na edytowaniu notatek i ich poszczególnym, łatwym wyszukiwaniu, idealnie sprawdzą się notki komputerowe. Masz również do dyspozycji telefon, a w nim nie tylko opcję notatek, ale także aparat fotograficzny – obraz powie czasami więcej niż słowa.

Co notować?

Oprócz różnych rodzajów notatek, możesz także notować wiele myśli. Gdy pracujesz nad jakimś projektem, a do głowy przychodzą Ci co rusz inne, ciekawe pomysły, skorzystaj z tak zwanej mapy myśli. Buduj wokół jednego zagadnienia pokrewne rozwiązania. Czasami jest tak, że nieoczekiwanie, podczas pracy nad zupełnie innym zadaniem bądź w wolnym czasie wpadnie Ci do głowy rewelacyjny pomysł związany z projektem, nad którym również pracujesz. Nie zwlekaj i od razu zanotuj myśl, która właśnie zaświtała Ci w głowie. W przeciwnym razie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że o niej zapomnisz. Notuj również przyszłościowe zadania – zarówno te mniej ważne, jak i najważniejsze, te, które masz zrealizować jutro i w późniejszym terminie. Tylko w ten sposób produktywniej zaplanujesz swoją pracę.

Notując wszystko to, co masz do zrobienia oraz wszystkie wartościowe pomysły, nie tylko dajesz pamięci odpocząć od natłoku myśli, przez co poziom Twojej koncentracji wzrasta, ale również zapobiegasz utracie pomocnych i kreatywnych koncepcji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.