Dobrze zorganizowana przestrzeń biura = dobra organizacja pracy

Przyjemna dla oka i uporządkowana przestrzeń biura, a także dobrze zorganizowane najbliższe miejsce pracy, czyli biurko, mają bezpośredni wpływ na jakość i efekty wykonywanych zadań. Nadmiar zbędnych rzeczy, chaos w dokumentach oraz ogólny nieład w biurze działa na nas rozpraszająco i utrudnia, a nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie w miejscu pracy. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzeń, w której spędzamy planowe 8 godzin dziennie była przemyślana i świadomie wykorzystywana.

Im mniej, tym lepiej

Z miejsca swojej pracy pozbądź się wszystkich tych rzeczy, które jedynie dezorganizują Twoje działanie i rozpraszają Cię. Nie potrzebujesz w biurze pamiątek, ozdób czy kilkunastu zdjęć Twoich najbliższych. Pozostaw jedno zdjęcie żony, męża czy dzieci, które zmotywuje Cię do pracy. Najważniejszy jest tutaj umiar. Na biurku zostaw tylko niezbędne przedmioty, które w czasie pracy nad danym projektem zostaną przez Ciebie wykorzystane.

Ergonomia to podstawa

Podziel przestrzeń swojej pracy na strefy. Najbliżej Ciebie, pod ręką, niech znajdują się te dokumenty i narzędzia, które są Ci w danej chwili najbardziej potrzebne i których najczęściej używasz. Nieco dalej, choć w zasięgu pozycji siedzącej, umieść rzeczy równie ważne, ale nieco rzadziej wykorzystywane. I wreszcie, trzecia strefa wymagająca od Ciebie nieco więcej aktywności, czyli wstania z krzesła. Przechowuj w niej przedmioty, po które sięgasz najrzadziej.

Odpowiednio dużo miejsca

W zależności od charakteru Twojej pracy biurko, przy którym siedzisz nie powinno być ani za duże, ani za małe. Zbyt duże będzie pokusą do odkładania na nie niepotrzebnych dokumentów i rzeczy, a za małe to po prostu niewygoda.

Rozłożenie światła

Najlepiej, gdy okna masz w biurze po lewej stronie. Nie musisz martwić się wówczas o padający cień, odbijanie promieni w monitorze czy o oślepienie światłem. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to najzdrowsze dla oczu będzie to o jasnej i ciepłej barwie.

Komfort pracy

Najważniejsze dla naszej wygody i naszego zdrowia w przypadku pracy w biurze jest odpowiednie krzesło. Siedzenie przy komputerze jest niezwykle obciążające dla kręgosłupa, dlatego komfortowe siedzisko zapewni nam właściwą postawę ciała.

To tylko niektóre z najważniejszych czynników dobrze zorganizowanej przestrzeni pracy. Ważne, aby uświadomić sobie, że jakość miejsca, w którym pracujemy przekłada się bezpośrednio na to, jak pracujemy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.