Sposoby na zwiększenie motywacji przy realizacji długotrwałych projektów

Ciężko jest utrzymywać motywację do działania na jednakowo wysokim poziomie w momencie, gdy mamy do czynienia z projektami, na których efekty musimy długo czekać. Zdecydowanie lepiej jednak, gdy drogę do celu pokonujemy dość wolno aniżeli zatrzymujemy się w połowie trasy i zarzucamy wykonanie do końca, marnując swoją dotychczasową pracę.

Konkretny cel

Podejmując się realizacji jakiegoś projektu, miej zawsze na uwadze cel, do którego zmierzasz. Ważne, aby był on konkretny, jasno określony. Może on być czysto materialny, na przykład remont mieszkania, zakup nowej wartościowej rzeczy, bądź koncentrujący się na Twoim osobistym rozwoju, jak chociażby podniesienie kwalifikacji zawodowych czy awans w pracy. Dzięki znajomości celu, będziesz mieć świadomość, co tak naprawdę tracisz w przypadku chęci rezygnacji z wykonania zadania.

Patrz na to, co najbliżej Ciebie

Wizja długotrwałego, ciągnącego się w czasie projektu może być przytłaczająca. Rozwiązaniem będzie dzielenie całego zadania na mniejsze partie, dzięki temu skoncentrujesz się na tym, co tu i teraz. Jednak aby nie tracić z pola widzenia całościowej perspektywy, raz na jakiś czas ogarniaj zadanie kompleksowo.

Małe sukcesy i ubywająca praca

Każdy projekt, bez względu na czas realizacji, przynosi na poszczególnych etapach jego wykonywania mniejsze i większe sukcesy. Skupiaj się na tych codziennych dokonaniach, a Twoja motywacja będzie wciąż na wysokim poziomie. Pamiętaj również o tym, że każdy dzień przybliża Cię do zakończenia zadania.

Nie zapominaj o nagrodzie

Nagroda, czyli przysłowiowa marchewka, jest najbardziej powszechnym sposobem motywowania do działania. Aby nagradzanie miało jednak jakikolwiek sens, musi być proporcjonalne do Twojego wkładu pracy oraz jej efektów. I najważniejsze – nagroda zawsze powinna być przydzielana po wykonaniu kolejnych etapów projektu, nigdy przed. W przeciwnym razie zamiast motywować będzie odciągać od zadania.

Ważniejsze działanie niż efekt

Znasz zapewne zasadę mówiącą, że czasami liczy się samo dążenie do celu niż jego osiągnięcie. Dlatego tak ważne jest, abyś skupiał swoją uwagę na aktywnym działaniu. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy zdarza Ci się gorszy dzień, mało produktywny. Wtedy, bez względu na efekty, nie zniechęcaj się i nie przestawaj działać.

Jest rzeczą oczywistą, że motywacja w przypadku długotrwałych projektów nie będzie zawsze na równie wysokim poziomie. Jednak mając tego świadomość, możemy przedsięwziąć pewne rozwiązania, które uchronią nas przed całkowitym zniechęceniem i zarzuceniem projektu w połowie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.