Daj się ponieść, czyli jak osiągnąć flow?

Flow to z języka angielskiego przepływ. Jest to taki stan umysłu, w którym całkowicie odizolowujesz się od zewnętrznych czynników otoczenia, przede wszystkim czasu, i pozwalasz sobie na maksymalne skupienie na wykonywanej czynności. Nie liczy się wówczas nic, co dzieje się wokół Ciebie, jesteś tylko Ty, Twoje niekontrolowane myśli, którym dajesz upust, oraz zadanie, jakie w danej chwili realizujesz. Uczucie przepływu jest łatwo odczuwalne, na przykład podczas pisania, mówimy wówczas, że ktoś „ma wenę”. Stan flow przychodzi czasami niepostrzeżenie, nagle, ale można również ułatwić mu jego nadejście, wpływając na kilka elementów otoczenia.

Robię to, bo lubię

Robienie w życiu rzeczy, które się kocha i z których czerpie się satysfakcję wpływa bezpośrednio na całkowite zaangażowanie w ich realizację. Takie upragnione czynności maksymalnie nas pochłaniają i przejmują nad nami kontrolę.

Umiejętności i cel

Musi pomiędzy nimi istnieć odpowiednia proporcja. Zbyt duże wymagania wywołają w nas tylko frustrację i zdenerwowanie, gdy nie będziemy w stanie podołać zadaniu. Natomiast zbyt łatwo osiągnięty cel nie wymaga od nas aż tak dużego skupienia. Zatem tylko równowaga między umiejętnościami a celem, czyli wymaganiami, może pobudzić nas do maksymalnej koncentracji i wywołać stan flow.

Pozbądź się rozpraszaczy

Mowa tu nie tylko o zakłóceniach w postaci hałasu, ale także o takich kusicielach, jak portale społecznościowe, komunikatory czy telewizja. Aby osiągnąć stan przepływu, musisz mieć optymalne warunki do skupienia się na zadaniu. Zaopatrz się w słuchawki, stopery lub zmień miejsce pracy na bardziej spokojne. Choć może zdarzyć się i tak, że flow nadejdzie, gdy będziesz słuchać muzyki klasycznej – w takim wypadku nie wyłączaj jej!

Czas jest nieważny

Pracując w stanie flow, czas przestaje się liczyć. Dlatego usuń sprzed oczu wszystkie zegarki, wskazówki i inne czasoodmierzacze. Daj się ponieść natchnieniu. To, co jest ważne, to konkretne działanie. Nawet jeśli miałeś zaplanowaną przerwę, to zrezygnuj z niej. W przeciwnym razie trudniej będzie Ci powrócić na nowo do stanu pełnej koncentracji. A satysfakcja z dobrze wykonanego zadania będzie większą nagrodą niż przerwa w pracy.

Flow, czyli stan przepływu, to kolejny sposób na zwiększenie produktywności własnych działań. Nawet jeśli po kilku próbach nie będzie chciał on nadejść, nie zniechęcaj się. Czasami pojawi się w momencie, w którym się go nie spodziewasz.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.