meeting

Codzienna odprawa – super skuteczny sposób na utrzymanie motywacji

Różne są sposoby motywowania pracowników do wykonywania codziennych obowiązków. Wydawać by się mogło, że najskuteczniejsze są te materialne – podwyżki, premie czy inne finansowe korzyści. Owszem, może i są one skuteczne, ale motywują pracownika jedynie przez krótki czas, do momentu, aż nacieszy się on dodatkowym przypływem gotówki. Pracodawca poszukiwać powinien natomiast takiego rodzaju zachęty, który utrzymywałby poziom motywacji pracownika wciąż na równym, wysokim poziomie. A takim sposobem może być motywacja werbalna, na przykład codzienna odprawa, inaczej nazywana operatywką.

Operatywka – co to takiego?

Operatywka, czyli odprawa, to codzienne poranne spotkanie całego zespołu, trwające nie dłużej jak 10-15 minut, zwoływane przez bezpośredniego przełożonego. Podczas odprawy omawia się zaplanowane wcześniej firmowe tematy oraz podsumowuje rezultaty dotychczasowej pracy. Jednak w czasie operatywki przełożony powinien położyć główny nacisk na pochwalenie efektów pracy swojego zespołu. To czas na wypowiedzenie pod jego adresem takich słów, jak: „dobra robota”, „tak trzymać”, „uda nam się”, „zakończyliście to z sukcesem”.

Co daje codzienna odprawa?

Wydawać by się mogło, że takie codzienne spotkania nie mają większego sensu, a w dodatku są nużące. Jednak mimo wszystko jest w nich ukryty głębszy cel. Odprawy mają za zadanie każdego dnia pobudzać pracownika do wykonywania swoich zadań – nie bez powodu spotkania powinny się odbywać rankiem, przez rozpoczęciem konkretnej pracy. Pracownik odpowiednio zmotywowany to przecież pracownik wydajny oraz produktywny. Każda taka krótka odprawa powinna mu uświadomić, że można osiągnąć coś więcej, oraz dać mu wiarę w sukces. Codzienna operatywka, budząca w pracowniku pewność siebie, to dla niego źródło pozytywnej energii i motywacji na cały dzień.

Nadal zastanawiasz się nad tym, jak odpowiednio zmotywować pracowników do właściwego działania? Nie musisz wysilać się na skomplikowane rozwiązania. Codzienna odprawa to najlepszy sposób – łatwy, nieangażujący oraz skuteczny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.