Kilka sposobów na to, aby spotkania odbywały się o wyznaczonym czasie

Punktualność to ważna cecha, ceniona przede wszystkim w świecie biznesowym. Człowiek punktualny to człowiek szanujący czas – swój oraz innych ludzi, poważnie traktujący sprawy zawodowe profesjonalista. Co zrobić, aby organizowane i prowadzone przez nas spotkania biznesowe odbywały się zawsze o czasie? Jak dać do zrozumienia współpracownikom, że cenisz sobie ich punktualność?

Wyznacz konkretną godzinę

Informując pracowników o spotkaniu, czy to w mailu czy osobiście, zawsze kilkakrotnie wspomnij o konkretnej godzinie, na którą mają przybyć i podkreśl, że liczysz na ich punktualność. Wyraźnie zaznaczony czas spotkania to szansa na lepszą organizację pracy i wydajniejsze rozplanowanie dnia.

Organizuj krótkie spotkania

Niezbyt długie spotkania, na przykład 15-minutowe, mają dwie zalety. Ograniczają do minimum spóźnienia, ponieważ każda minuta jest cenna, a także przekładają się jednocześnie na rytm pracy – krótkie spotkanie oraz skumulowanie informacji to wrażenie szybszego tempa działania.

Bądź pierwszy

Jako organizator spotkania daj innym współpracownikom dobry przykład i przyjdź na zebranie przed czasem. Tym bardziej, że możesz przeznaczyć dodatkowe minuty na przygotowanie się do rozmowy, podłączenie komputera bądź rzutnika i rozdanie dokumentów.

Kary za niepunktualność

Poprowadź tak spotkanie, aby spóźnialscy zaczęli żałować, że nie przyszli na nie o czasie. Możesz na przykład rozpocząć zebranie od rozwiązania ważnego problemu bądź omówienia najciekawszego i najprzyjemniejszego tematu. Tym samym nagrodzisz przybyłych punktualnie na spotkanie pracowników, a spóźnialskim dasz do zrozumienia, że wiele ich ominęło. Kara może być także bardziej realna, na przykład dodatkowe zadanie do wykonania lub prośba o posprzątanie sali po zebraniu.

Pracuj nad tym, aby wyrabiać w pracownikach potrzebę punktualności. Rozpoczynanie zebrań i spotkań biznesowych o czasie to jedyna szansa na to, że równie punktualnie one się zakończą.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.