jak zlikwidować firmę?

Konto firmowe

Choć przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania oddzielnego konta bankowego swojej firmy, to jednak rozdzielność finansów prywatnych i firmowych jest obowiązującym standardem. Obowiązek założenia rachunku bankowego dla prowadzonej działalności mają ci spośród przedsiębiorców, którzy zlecają transakcje przekraczające kwotę 15 tysięcy euro.

Kiedy założyć konto firmowe?

Rachunek firmowy możemy założyć dopiero po zarejestrowaniu naszej firmy, czyli po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku złożonego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu udajemy się do właściwego Urzędu Gminy i uzupełniamy formularz CEIDG-1, w którym znajduje się odpowiednia informacja o numerze konta firmowego. Tym samym zawiadamiamy jednocześnie o jego istnieniu Urząd Skarbowy, który będzie otrzymywać z owego rachunku regularne przelewy, a i on sam będzie wpłacał na nasze konto zwroty z corocznego rozliczenia podatkowego.

Zalety posiadania konta firmowego

Podobnie jak w przypadku pieczątki, tak i założenie firmowego rachunku bankowego jest dla przedsiębiorcy dużą wygodą. Ułatwia on dokonywanie stałych przelewów do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, tym bardziej, że banki najczęściej odstępują od możliwości wykonywania takich transakcji z kont osobistych. Jest to, oczywiście, podyktowane wewnętrznymi uregulowaniami banków, mającymi na celu ich zysk. Niemniej jednak konto bankowe prowadzonej działalności pozwala ściśle oddzielić finanse prywatne od firmowych. Mając większą kontrolę nad wydatkami, łatwiej jest nam utrzymać płynność finansową. Warto również pamiętać o tym, że jeżeli posiadamy jedynie konto indywidualne, a chcemy starać się o kredyt dla naszej firmy, to naliczane od niego odsetki nie będą mogły zostać przez nas wliczone w koszty uzyskania przychodu.

Posiadanie rachunku firmowego podyktowane jest względami ekonomicznymi. Jest to korzystne i praktyczne rozwiązanie bez względu na to, jak dużą firmę prowadzimy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.