Nietrzeźwy pracownik w miejscu pracy

Pracownika spożywającego alkohol w miejscu pracy lub przychodzącego do pracy w stanie nietrzeźwym mogą spotkać poważne konsekwencje włącznie ze zwolnieniem dyscyplinarnym. Jak powinien zachować się pracodawca, który zauważył tego rodzaju wykroczenie?

Co może zrobić pracodawca?

Pierwszym krokiem, jaki pracodawca może wykonać względem nietrzeźwego pracownika jest odsunięcie go od pracy oraz nakaz opuszczenia terenu zakładu czy firmy. Jeśli pracownik nie chce się na to zgodzić, pracodawca może zwrócić się o pomoc na przykład do ochrony. Jednak w takich przypadkach należy uważać, aby nie naruszać nietykalności pracownika. Ważną kwestią jest to, że pracodawca musi udowodnić nietrzeźwość pracownika, zwłaszcza, gdy jest ona podstawą do jego zwolnienia z pracy. Co natomiast w sytuacji wypadku spowodowanego w miejscu pracy przez pijanego pracownika? Pracodawca ma prawo skierować taką osobę na badanie zawartości alkoholu we krwi. Zapłaci za nie firma, jednak ZUS w całości zwróci te koszty, a w przypadku, gdy badanie wykaże nietrzeźwość pracownika, wówczas zapłaci za nie on sam. Za spożywanie alkoholu w miejscu pracy i nietrzeźwość pracowników odpowiedzialne są również kierujące nimi osoby, które wiedziały o naruszeniu obowiązków pracowniczych, jednak akceptowały ten stan. Dlatego pracodawca także i wobec nich może wyciągnąć konsekwencje.

Co może stracić pracownik?

Nietrzeźwość pracownika w miejscu pracy to powód do jego natychmiastowego zwolnienia bez zachowania okresu wypowiedzenia, dodatkowo z jego własnej umyślnej winy i niedbalstwa. Wyjątek stanowi tutaj sytuacja choroby alkoholowej pracownika – w jej przypadku pracodawca nie może zastosować zwolnienia dyscyplinarnego. Pijany pracownik może zostać także pociągnięty do odpowiedzialności majątkowej, porządkowej lub karnej, pracodawca może również nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości jednodniowego wynagrodzenia. Natomiast pracownik, który spowodował po pijanemu wypadek w miejscu pracy, traci prawo do ubezpieczenia wypadkowego.

Wszelkie sprawy związane z nietrzeźwością pracowników pracodawca powinien oficjalnie zawrzeć w aktach wewnątrzzakładowych, na przykład w regulaminie, tak by nie było żadnych wątpliwości, jakie konsekwencje czekają popełniających to wykroczenie.

Zakładanie firmy zoo

Obowiązek szkoleń BHP

Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to jedyne szkolenie, na które pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika, a z którego ten musi skorzystać. Odbywa się ono w czasie pracy, a jego koszt jest pokrywany przez pracodawcę. Szkolenie może być prowadzone bezpośrednio przez niego lub przez wskazanych przez firmę instruktorów posiadających uprawnienia dydaktyczne.

Instruktaż ogólny i stanowiskowy

Oba instruktaże wchodzą w skład szkolenia wstępnego, mającego miejsce przed dopuszczeniem pracownika na stanowisko pracy. Instruktaż ogólny ma na celu wdrożyć pracownika w ogólne przepisy Kodeksu Pracy, zasady panujące w danej firmie oraz nauczyć go udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktaż stanowiskowy natomiast dotyczy już konkretnego stanowiska pracy i związanego z nim środowiska. W wyniku instruktażu zatrudniony pracownik powinien dowiedzieć, jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem obowiązków na określonym stanowisku i jak można im zapobiec. Instruktaż stanowiskowy muszą odbyć: uczniowie, którzy zaliczają w danym zakładzie praktyczną naukę zawodu, studenci na praktyce, pracownicy wykonujący pracę robotniczą oraz wszyscy ci zatrudnieni na innych stanowiskach, na których zachodzi niebezpieczeństwo narażenia na szkodliwe czynniki pracy. Co ważne, instruktaż stanowiskowy dotyczy wyłącznie jednego stanowiska pracy, dlatego osoby zatrudnione na kilku z nich mają obowiązek odbyć instruktaże zgodnie z liczbą zajmowanych stanowisk.

Szkolenia okresowe

Częstotliwość szkoleń okresowych zależy od rodzaju zajmowanego stanowiska pracy oraz decyzji pracodawcy. Pracownicy robotniczy powinni odbywać takie szkolenia raz na trzy lata lub nawet częściej. Z kolei zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych mają obowiązek uczestnictwa w szkoleniach okresowych co sześć lat. Pierwsze szkolenie okresowe powinno mieć miejsce w ciągu pół roku od rozpoczęcia pracy – w przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, zarządzających, oraz w ciągu roku od momentu zaistnienia stosunku pracy w przypadku pracowników na pozostałych stanowiskach.

Informacja o odbyciu szkoleń przez pracownika przechowywana jest w jego aktach osobowych. Dodatkowo szkolenie okresowe winno kończyć się egzaminem, po którym pracownik otrzymuje zaświadczenie.

Dobry menedżer, czyli jaki?

Skąd płynie przykład? Z góry. Jeśli zatem obejmujesz stanowisko menedżera miej na uwadze to, że jesteś ciągłym przedmiotem obserwacji ze strony otoczenia, przede wszystkim swoich pracowników. Nie jest to bynajmniej powód do rozpierającej dumy i przybrania butnej postawy, ale okazja, aby uświadomić sobie, że odgrywasz ważną rolę w firmie i masz z tego tytułu odpowiedzialne zadania do spełnienia.

Postawa względem pracowników

Menedżer to nie tylko osoba, która potrafi zarządzać ludźmi, ale również taka, która umie z nimi rozmawiać i ich słuchać. Życzliwość, uczciwość, indywidualne podejście do każdego pracownika, umiejętność docenienia jego wysiłku, pochwalenia za pracę to najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobry menedżer. Nie może on pozwolić sobie na to, aby w sytuacjach stresowych i problemowych kierować się złymi emocjami. Musi on zawsze rozwiązywać wszelkie konflikty w sposób dyplomatyczny, a każdy najdrobniejszy zgrzyt na linii menedżer – pracownik czy pracownik – klient powinien wyjaśniać poprzez rozmowę i wzajemne wysłuchanie obu stron. Dobry menedżer nie boi się stanąć po stronie pracownika, gdy ten powziął decyzję zgodną z polityką i strategią firmy, a która to decyzja nie spotkała się z akceptacją klienta. Tylko taki menedżer może liczyć na zaufanie i oddanie ze strony pracowników.

Na co komu dobry menedżer?

Szanowany za swój charakter i postawę wobec ludzi menedżer staje się wzorem do naśladowania dla innych współpracowników. Jego zachowanie motywuje innych do działania i przekłada się na jedną bardzo ważną kwestię, przede wszystkim dla tych branż, których funkcjonowanie opiera się na codziennej pracy z klientami. Dobry menedżer jako pozytywny przykład zachowania względem drugiego człowieka daje bowiem pracownikowi wzór tego, jak z kolei on powinien traktować klienta. Jeśli menedżer wprowadza do codziennych kontaktów interpersonalnych dobrą energię, to tego samego może wymagać od swoich współpracowników. Pamiętaj zatem, że dobry menedżer to profesjonalnie obsłużony klient.

Zanim zaczniesz karcić pracownika za jego uchybienia, zastanów się przez chwilę, czy przypadkiem Twoje zachowanie było właściwe. Dobry menedżer nigdy bowiem nie zapomina o swoich wadach i słabościach.

Jak pisać pismo?

Świadectwo pracy – jak je wystawić?

Wydanie odchodzącemu pracownikowi świadectwa pracy jest ustawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Wszelkie zaniedbania w tym temacie – niedotrzymanie terminu, podanie niewłaściwych informacji czy niedostarczenie świadectwa są wykroczeniem i podlegają karze grzywny.

Co zawiera świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest ważnym dokumentem ustalającym uprawnienia pracownika oraz rejestrującym dane dotyczące zatrudnienia. Musi być ono wydane pracownikowi najpóźniej w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy i, co ważne, przekazane mu bezpośrednio, do rąk własnych bądź upoważnionej przez niego osobie. Kopia świadectwa przechowywana jest natomiast w aktach osobowych pracownika w zakładzie pracy. Na świadectwie powinny znaleźć się takie informacje, jak: okres i rodzaj wykonywanej pracy oraz opis zajmowanego stanowiska, tryb i podstawa prawna rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, dane dotyczące wykorzystanego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, następnie okres trwania urlopu bezpłatnego i podstawa prawna jego udzielenia, wykorzystany urlop wychowawczy, okres, w którym pracownik był niezdolny do wykonywania pracy, liczba dni zwolnienia w danym roku kalendarzowym, okres odbywania czynnej służby wojskowej, okresy nieskładkowe czy informacje o zajęciu wynagrodzeniu. Na żądanie pracownika pracodawca zawiera także w świadectwie dane o wysokości wynagrodzenia oraz uzyskanych przez zatrudnionego kwalifikacjach.

Złe świadectwo – sprawa w sądzie

Pracownik w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa ma prawo złożyć do pracodawcy wniosek o sprostowanie przedłożonego mu dokumentu, jeśli wykrył w nim nieprawdziwe informacje. Pracodawca, po uwzględnieniu wniosku, ma również 7 dni na przygotowanie nowego świadectwa. Gorzej jest, jeśli wniosek nie zostanie przyjęty. W takim przypadku w ciągu 7 dni pracownik ma prawo wystąpić na drogę sądową i domagać się korekty świadectwa pracy. Wydając nowy dokument, pracodawca ma obowiązek usunąć jego wcześniejszą, niewłaściwą wersję z akt osobowych pracownika.

W przypadku śmierci pracownika świadectwo pracy zostaje dołączone do jego akt osobowych, a prawo ubiegania się o wydanie dokumentu przysługuje członkowi rodziny bądź oficjalnemu spadkobiercy.

Prosty CRM online

Korzyści z wdrożenia CRM

Aplikacje CRM zarządzające relacjami z partnerami biznesowymi są narzędziem usprawniającym codzienne obowiązki firmowe oraz podnoszącym poziom obsługi klientów.

Profesjonalne podejście do klienta

Dzięki aplikacji CRM, która gromadzi w jednym miejscu wszystkie najpotrzebniejsze dane o kliencie wraz z historią podejmowanych względem niego działań, będziesz na bieżąco wiedzieć na jakim etapie współpracy jesteś z kontrahentem, jakie decyzje zostały powzięte oraz jakie sugestie klient zaproponował. Wszystkie tego typu notatki sprawią, iż żadna kluczowa dla powodzenia transakcji informacja nie ujdzie Twojej uwadze. Wzmocni to wizerunek firmy oraz wzbudzi ze strony klienta zaufanie.

Oszczędność czasu

CRM jako baza wiedzy o kontrahentach i prowadzonych z nimi interesach w wyraźny sposób oszczędza czas przeznaczany na wykonywanie codziennych obowiązków biurowo-administracyjnych. Aplikacja jest jednocześnie rozbudowanym notatnikiem, kalendarzem, książką teleadresową i czymś jeszcze więcej. Korzystając z systemu CRM, nie trzeba zapisywać informacji w różnych miejscach, wszystko bowiem znajduje się w jednej pamięci. Ułatwia to znacznie pracę oraz podwyższa jakość wykonywanych działań.

Aplikacje CRM to gwarancja właściwego podejścia do klienta, obsługi kontrahenta na najwyższym poziomie. Systemy zarządzające relacjami z partnerami biznesowymi spełniają również ważną rolę w prowadzeniu właściwej organizacji pracy w firmie i to bez względu na to, czy jest ona duża czy mała. Taką aplikacją stworzoną dla niewielkich przedsiębiorstw jest prosty CRM dla małych firm – miniCRM.

Po co komu biznesplan?

Biznesplan jest podstawowym dokumentem planistycznym i strategicznym przedsiębiorstwa. Powinien być on tworzony nie tylko przez firmy, które rozpoczynają swoją działalność, ale również przez te już istniejące w celu bieżącego weryfikowania swoich założeń. Ważne, aby przygotowaniem biznesplanu zajęły się osoby kompetentne, znające bardzo dobrze firmę oraz otoczenie rynkowe, w którym ta funkcjonuje.

Co powinien zawierać biznesplan?

Biznesplan musi przede wszystkim określać cele przedsiębiorstwa i zadania służące jego osiągnięciu, a także przedział czasowy, w którym wprowadzona strategia działania ma przynieść planowane rezultaty. W biznesplanie powinna znaleźć się również informacja o środkach i zasobach finansowych przeznaczanych na realizację celów. Oprócz danych o samym przedsiębiorstwie biznesplan przedstawia szerszą analizę otoczenia rynkowego firmy, nie może w nim zatem zabraknąć informacji o istniejącej i potencjalnej konkurencji oraz badań związanych ze zmieniającymi się uwarunkowaniami gospodarczymi. Stworzenie biznesplanu wymaga więc poznania mocnych i słabych stron własnej firmy oraz wiedzy na temat jej otoczenia.

Znaczenie biznesplanu

Biznesplan, jak sama nazwa na to wskazuje, jest pomocnym narzędziem planowania i zarządzania w firmie. Przedstawiając zaplanowaną i przeanalizowaną wizję rozwoju oraz sukcesu przedsiębiorstwa, biznesplan niweluje możliwość porażki. Przewidywanie zmian, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, pomaga oszacować szanse oraz różne zagrożenia czyhające na firmę. Co więcej, dobrze przygotowany i dogłębnie przemyślany biznesplan jest okazją dla przedsiębiorców, którzy mają pomysł na własną działalność, ale którym brakuje środków finansowych na jej rozkręcenie. W takiej sytuacji rzetelnie opracowany biznesplan może przyciągnąć inwestorów, sponsorów czy kredytodawców. Ważne jednak, aby dokument był w jak największym stopniu wiarygodny, obiektywny i maksymalnie realny.

Przygotowując biznesplan, pamiętaj, że musi on być systematycznie uaktualniany, gdyż zarówno sytuacja firmy, jak i jej otoczenie rynkowe nieustannie się zmieniają. Ważne, aby opracowywać nowy biznesplan przynajmniej raz w roku, w kluczowym dla przedsiębiorstwa momencie, na przykład tuż przez rozpoczęciem budżetowania. Jeśli liczysz na wsparcie inwestorów, to nie zapominaj, że oni często wymagają bieżącej wersji biznesplanu.

mobilny crm

Czym się kierować przy wyborze CRM?

Chcesz kupić system CRM, aby sprawniej zarządzać relacjami z partnerami biznesowymi Twojej firmy, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwej aplikacji. Czynników, które mogą zadecydować o kupnie odpowiedniego systemu jest wiele, poniżej dwa z nich – moim zdaniem jedne z ważniejszych.

Czytaj dalej
Rabat za co?

E-commerce, czyli jak założyć sklep internetowy?

Obecnie coraz więcej sklepów stacjonarnych ma swoje odpowiedniki w świecie wirtualnym. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się nawet na prowadzenie wyłącznie sklepu internetowego, rezygnując z handlu bezpośredniego. Spora część właścicieli sklepów rozważa w pewnym momencie swojej działalności pomysł rozpoczęcia handlu internetowego. Przez jakie etapy powinni zatem przebrnąć?

Czytaj dalej
faktury

Faktury w formie elektronicznej – dlaczego warto z nich korzystać?

Korzystanie z faktur elektronicznych jest w Europie standardem. W Polsce niewielu przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, decyduje się na ten sposób fakturowania. A nie jest on bynajmniej mniej wiarygodny od tradycyjnego wystawiania dokumentów sprzedaży. Wręcz przeciwnie, może przynieść firmie liczne korzyści.

E-faktura równie ważna co faktura papierowa

Regulacje prawne z 2012 roku zrównały pod względem ważności elektroniczną wersję faktury z fakturą tradycyjną, papierową. Oznacza to, że ta ostatnia jest wiarygodnym i autentycznym dokumentem sprzedaży. Rozporządzenia ministerialne znacznie ułatwiły proces przejścia na elektroniczny system fakturowania. Nie potrzeba już elektronicznego podpisu odbiorcy oraz jego pisemnej zgody na otrzymanie e-faktury. Wystarczy, że opłaci on pierwszą fakturę przesłaną drogą elektroniczną i to będzie dla usługodawcy sygnałem zaakceptowania przez jego klienta tego sposobu otrzymywania dokumentów sprzedaży.

Internet – tak, drukarka – nie

Nieocenioną zaletą e-faktury jest możliwość ich bezpiecznego przechowywania na dysku, w pamięci przenośnej urządzenia mobilnego lub na portalu internetowym usługodawcy w celu archiwizacji dokumentów. Dostęp do nich jest nieograniczony, po e-fakturę możemy sięgnąć w każdym miejscu i o każdym czasie bez konieczności jej drukowania.

Warto przemyśleć kwestię przejścia na elektroniczny system fakturowania. To niezwykła wygoda i duża oszczędność czasu oraz pieniędzy dla każdej firmy. Dla małych biznesów poleca się przede wszystkim proste w obsłudze aplikacje internetowe do wystawiania faktur online. Taką aplikacją jest między innymi system miniFaktury.pl.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Każdy pracodawca zatrudniający osobę z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności – lekkim, umiarkowanym bądź znacznym, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika niepełnosprawnego. Jednak w większości przypadków przedsiębiorstwo takie objęte jest dofinansowaniem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Każdy pracownik posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ma prawo do dodatkowych przywilejów, które muszą być respektowane przez pracodawcę. Osoba niepełnosprawna pracuje w zmienionym wymiarze czasu pracy. Jest to maksymalnie 8 godzin na dobę, czyli 40 godzin tygodniowo, jednak na podstawie zaświadczenie lekarza prowadzącego może ubiegać się ona o skrócenie tego czasu do 7 godzin na dobę. Skrócona norma czasu pracy dotyczy pracowników o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Co ważne, wynagrodzenie pozostaje wówczas bez zmian. Tym samym niepełnosprawny pracownik nie może podejmować pracy w godzinach nocnych oraz nadliczbowych. Wyjątkiem jest zatrudnienie w ochronie mienia. Niepełnosprawność daje również prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy w pracy, przeznaczonej na wypoczynek lub ćwiczenia rehabilitacyjne, oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni w ciągu roku. Jednak pierwszy taki urlop może zostać wykorzystany dopiero po roku pracy.

Koszty i ulgi związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych

Podstawowym kosztem wynikającym z zatrudnienia osób niepełnosprawnych są miesięczne wpłaty do Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Dotyczą one tych zakładów, które zatrudniają co najmniej 25 pracowników z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w pełnym wymiarze czasu pracy. Innym wydatkiem jest konieczność dostosowania stanowiska miejsca pracy, na przykład pod względem architektonicznym czy technologicznym, do potrzeb niepełnosprawnego. Pracodawca może jednak liczyć w takim przypadku na zwrot kosztów z PFRON-u pod warunkiem, że zatrudnia on osobę niepełnosprawną od minimum 3 lat i nie pozostaje w trudnej sytuacji ekonomicznej. Jeśli chodzi o korzyści, to zakład może otrzymywać co miesiąc dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika ze środków PFRON-u. Oczywiście, pracownik taki musi być wpisany do ewidencji osób zatrudnionych prowadzonej przez Fundusz.

Decydując się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, warto zapoznać się z wszystkimi formalnościami, jakie należy spełnić. Uchroni nas to przed późniejszymi zarzutami naruszania przepisów Kodeksu Pracy.