Czym są systemy CRM i jak mogą pomóc Twojej firmie?

Zaawansowane oprogramowanie komputerowe pozwala na jeszcze efektywniejsze prowadzenie własnej firmy – w czym mogą pomóc nam systemy CRM?

Każdej firmie powinno zależeć na dobrych relacjach ze swoimi klientami – dzisiaj są one podstawą rozwoju w biznesie, dając solidne wsparcie w poszerzaniu grupy odbiorców. Aby relacje z klientami były jeszcze lepsze, firmy decydują się na wdrażanie specjalistycznego oprogramowania. W tym celu powstały systemy CRM, czyli z angielskiego Customer Relationship Managment – dzięki nim zarządzanie relacjami z klientami jest jeszcze efektywniejsze.

 

Na czym polega CRM?

CRM, czyli Customer Relationship Managment to termin dość szeroki, który odnosi się zarówno do specjalistycznego oprogramowania, jak również do koncepcji zarządzania w biznesie, w której nacisk kładzie się na tworzenie długotrwałej więzi z klientami.

 

Nie ma zatem jednoznacznej definicji tym, czym jest CRM. Zarządzanie relacjami z klientami pojmowane jest między innymi jako strategia mająca na celu wspieranie czynności marketingowych, jako sposób sprostania wymaganiom i potrzebom konsumentów, jako sposób interakcji działań w ramach sprzedaży realizacji zamówień oraz dostarczania usług dla jeszcze lepszej interakcji z konsumentem.

 

Skupmy się jednak na jednej dziedzinie CRM, a mianowicie na pojmowaniu tego terminu jako systemu informatycznego.

 

Co oferują systemy CRM?

Systemy CRM mają na celu wspomaganie i automatyzację procesów prowadzonych między konsumentem a firmą i mają na celu pozyskanie oraz utrzymanie konsumenta. Wspierają one również prace innych działów, a mianowicie:

 

  • działu marketingu
  • działu sprzedaży
  • działu obsługi klienta

 

Firmy decydujące się na wdrożenie systemów CRM otrzymują do dyspozycji rozwiązanie kompleksowe, które może być również indywidualnie dopasowane do ich wymogów. Warto także wskazać, że systemy CRM mogą też wchodzić w skład szerszych systemów, na przykład ERP.

 

Funkcjonalność systemów do Customer Relationship Managment możemy podzielić na trzy główne kategorie, a mianowicie automatyzację marketingu, automatyzację sprzedaży oraz automatyzację obsługi klienta. Mają one wspólnie na celu gromadzenie oraz analizę i udostępnianie informacji o kliencie, pozwalając na jego pełną obsługę.

 

Marketing z CRM

Systemy CRM wspierają działy marketingu dzięki poprawie wydajności pracy zespołu zajmującego się przygotowywaniem i prowadzeniem kampanii marketingowych. Dzięki pozyskanym i wprowadzonym do systemu danym możliwe jest tworzenie różnych grup klientów mających podobne preferencje i zainteresowania zakupowe, dlatego można efektywniej dobierać do nich przekaz marketingowy.

 

Dzięki temu systemy CRM pozwalają na łatwiejsze dotarcie z przekazem do zainteresowanych klientów, na przykład przez wysyłkę interesujących dla nich wiadomości e-mail.

 

Sprzedaż z CRM

W ramach sprzedaży systemy CRM wspierają procesy biznesowe związane ze sprzedażą towarów oraz usług. Pomagają między innymi w śledzeniu informacji o klientach oraz o ich zamówieniach, pozwalają na sprawdzanie historii zakupów klienta, co także pomaga w łatwiejszym dopasowaniu się do jego preferencji oraz potrzeb. CRM pomagają też w tworzeniu prognoz sprzedażowych, co przekłada się na lepsze wyniki sprzedaży w firmie.

 

Obsługa klienta z CRM

Z kolei w przypadku obsługi klienta systemy CRM pozwalają na usprawnienie komunikacji z klientem oraz poprawę relacji z nim. Pomagają w przekazywaniu do klienta potrzebnych informacji, wspierają automatyzację zbierania danych, mogą monitorować przebieg kontaktu z klientem, informując o sposobach jego polepszenia.

 

Wobec tego oprogramowanie CRM może być bardzo dużym wsparciem dla każdej firmy, której zależy na lepszej obsłudze klienta przez kompleksowe zarządzanie relacjami z nim.

 

Do zapoznania się z systemem CRM zaprasza firma IT Center, która specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych, dedykowanych programów komputerowych dla biznesu. 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.