Dlaczego warto kupić markowy prostownik/ładowarkę CTEK do samochodu?

Rozładowany akumulator jest dla właściciela samochodu nie lada problemem. Gdy dochodzi do awarii, kierowcom zdarza się pożyczać prąd z innego samochodu. Jednak nie zawsze istnieje tak możliwość. Do rozładowania może dojść w najbardziej nieoczekiwanej sytuacji i aby temu zaradzić, przydatne jest narzędzie, z którego pomocą problem możliwy jest do rozwiązania samemu. Takim czymś jest prostownik. Niestety wielu kierowców kupuje pierwszy lepszy model, bez głębszego zastanowienia, często po najniższej cenie. Nie jest to niestety dobre rozwiązanie. Nieprofesjonalny sprzęt może przynieść akumulatorowi więcej szkód niż pożytku. Wielu kierowców nie zdaje sobie nawet sprawy z tego faktu. Dlatego dziś odpowiemy sobie na pytanie – dlaczego warto kupić markowy prostownik?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 • Co to jest prostownik i jakie są jego rodzaje?
 • Dlaczego nie warto kupować najtańszych prostowników?
 • Co wyróżnia markowe prostowniki?
 • Dlaczego ładowarka CTEK MXS 5.0 to najlepszy wybór?

TL;DR

Prostownik to bez dwóch zdań przydatne urządzenie. Ładuje ono akumulator i regeneruje go. Bez niego ciężko wyruszyć do pracy lub w trasę podczas mrozów, gdy nieoczekiwanie samochód odmówi posłuszeństwa. Niestety najtańsze modele, kuszące niską ceną mogą narobić więcej szkód niż pożytku i uszkodzić nie tylko akumulator, lecz także wrażliwą elektronikę w pojeździe. Z kolei markowe modele są nie tylko bezpieczne, lecz także wyróżniają się szeregiem pomocnych właściwości ułatwiających ładowanie i dopasowanie pracy do parametrów naszego akumulatora.

Co to jest prostownik i jakie są jego rodzaje?

Prostownik to urządzenie mające za zadanie zmianę napięcia przemiennego na napięcie stałe. Działanie to opiera się na ładowaniu prądu z urządzenia do akumulatora. Z tego względu nazywany jest on też ładowarką do akumulatorów. Przydatny jest szczególnie w zimie, gdyż do rozładowania dochodzi najczęściej pod wpływem niskich temperatur. Należy jednak pamiętać, że częstą przyczyną może być także wzmożony pobór mocy dla urządzeń elektrycznych w pojeździe. Współczesne samochody są pełne elektroniki, dlatego akumulatory w dzisiejszych czasach znacznie częściej ulegają rozładowaniu, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście, czy kilka lat temu. Należy jednak pamiętać, że ładowanie nie zawsze jest ostatecznym rozwiązaniem. Może ono jedynie przedłużyć żywotność ogromnej baterii, niemniej nie zapobiega on pojawianiu się kolejnych usterek.

Istnieją trzy rodzaje prostowników. Pierwszy typ to prostowniki standardowe. Nie posiadają one żadnych dodatkowych rozwiązań, mają prostą budowę wewnętrzną i kosztują niewiele. Wystarczają w zupełności do ładowania samochodów osobowych, jednak należy pamiętać, że nie mają żadnych systemach ochronnych. Drugi typ, to prostowniki mikroprocesowe. Nie trzeba odłączać ich po naładowaniu, gdyż nie ulegają zwarciu i same wyłączają się po zakończonej pracy. Gdy są stale podpięte do akumulatora, mierzą napięcie i w razie niedoboru natychmiastowo je uzupełniają. Ostatnim typem są prostowniki tradycyjne, które służą do ładowania jedynie dużych akumulatorów. Z tego względu stosuje się je głównie do wózków widłowych, czy innych pojazdów elektrycznych.

Przed zakupem prostownika należy pamiętać o sprawdzeniu jego parametrów. Zalicza się do nich napięcie wyjściowe i skuteczne oraz prąd ładowania szczytowy i skuteczny. Zakup modelu niezgodnego z parametrami akumulatora samochodowego, może nie tylko przysporzyć dodatkowej pracy podczas ładowania, lecz także narobić więcej szkód, niż pożytku.

Dlaczego nie warto kupować najtańszych prostowników?

Zanim poznamy zalety stosowania markowych prostowników, przyjrzyjmy się wadom tanich modeli, niskiej klasy. Przede wszystkim rzadko kiedy objęte są gwarancją, a jeśli już, to jej okres jest bardzo krótki i niemal na pewno urządzenie zepsuje się zaraz po jego upływie.

Najistotniejsze jest jednak to, że urządzenia takie nie posiadają istotnych funkcji ułatwiających ładowanie, przez co korzystaniem z nich można łatwo uszkodzić wrażliwe podzespoły elektroniczne. Podczas ładowania należy stale ich pilnować, aby w porę odpiąć je tuż po zakończeniu pracy, nim doprowadzą do zwarć lub niepożądanych wstrząsów. Takie sytuacje mogą nie tylko wpłynąć negatywnie na dalszą pracę akumulatora, ale nawet spowodować jego trwałe uszkodzenie.

Co wyróżnia markowe prostowniki?

Wysokojakościowe prostowniki od sprawdzonych producentów są przede wszystkim bezpieczne dla akumulatora i elektronicznych podzespołów. Ponadto posiadają całą gamę rozmaitych udogodnień, które pozwalają nie tylko na szybsze i skuteczniejsze ładowanie, lecz także przyczyniają się do przedłużenia żywotności akumulatora. Markowy prostownik posiada funkcje i cechy, takie jak:

 • Automatyczny dobór prądu, odpowiedniego dla akumulatora;
 • Odporność na iskrzenia, zwarcia, odwrotną polaryzację i wstrząsy;
 • Funkcja rozruchu, awaryjnie uruchamiająca pojazd przy rozładowanej baterii;
 • Funkcja BOOST, umożliwiająca szybkie ładowanie w krótkim czasie;
 • Ładowanie pulsacyjne, odsiarczające akumulator;
 • Wyświetlacz LCD, pozwalający śledzić aktualne napięcie, prąd ładowania, pojemność i poziom naładowania;
 • Etapowość ładowania (z reguły jest ich 8);
 • Kilka programów ładowania do wyboru;
 • Długi okres gwarancji (do 5 lat w przypadku najlepszych modeli).

Wszystkie wyżej wymienione cechy odnaleźć można wśród produktów szwedzkiej firmy CTEK. Jeden z produkowanych przez nią modeli – MXS 5.0jest obecnie najpopularniejszym i najczęściej kupowanym prostownikiem na polskim rynku. Produkty takie, jak ten są całkowicie bezpieczne dla pojazdu oraz ułatwiają ładowanie dzięki możliwości dopasowania funkcji i ustawień procesu zgodnie z własnymi potrzebami. Wpływają także na przedłużenie żywotności akumulatora i są pomocne w przypadku całkowitego rozładowania, gdy np. jadąc rano do pracy, nie mamy czasu, aby czekać, aż urządzenie zakończy cały proces.

Na kupnie prostownika zdecydowanie nie warto oszczędzać. Markowe modele służą bez zarzutów przez długie lata i zmieniają nużącą, wymagającą pełnej uwagi czynność w prosty proces, całościowo kontrolowany przez urządzenie. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat ładowania akumulatorów i zalet modelu CTEK MXS 5.0. A szukając idealnego prostownika lub części dla swojego auta, polecamy odwiedzić Nocar.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.