Kredyt dla początkujących przedsiębiorców. Jak się o niego starać?

Sposobów finansowania przedsięwzięć finansowych jest sporo. O środki do banków występują najczęściej osoby zamierzające prowadzić firmę i przedsiębiorcy, którzy chcą dalej rozwijać swoje przedsięwzięcie. O ile ta druga grupa najczęściej nie ma problemu z pozyskaniem środków, o tyle osoby dopiero rozpoczynające pracę na własny rachunek mogą napotkać na opór banku. Dlaczego? Bo banki uważają start-upy za ryzykowne.

Fakt, że banki nieprzychylnym okiem patrzą na osoby rozpoczynające prowadzenie biznesu nie oznacza, że tacy klienci znajdują się z góry na straconej pozycji i nie mają szansy na kredyt. Przeciwnie – mogą go otrzymać, bo na rynku działają podmioty mające w swojej ofercie propozycje na początkujących przedsiębiorców. Do takich banków należą m.in.: Idea Bank, mBank czy BZ WBK. Część działających na rynku ma w swojej ofercie produkty kredytowe dla firm działających na rynku co najmniej 6 miesięcy.

Jak się starać o kredyt?

Początkujący przedsiębiorca poszukujący środków na zrealizowanie swoich biznesowych planów, powinien pomyśleć o złożeniu wniosku do banku. Ponieważ istnieje ryzyko, że bank taki wniosek rozpatrzy negatywnie, niezwykle istotne jest to, by podnieść swoje szanse na uzyskanie kredytu. Jest to możliwe, jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na dobre uzasadnienie swojego wniosku i przygotowanie biznesplanu.

Większość banków mających w swojej ofercie produkty dla początkujących przedsiębiorców nie rozpatruje wniosków, do których nie został dołączony biznesplan. Ten dokument jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala na stwierdzenie pracownikom banku, czy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak kosztowne jest prowadzenie firmy i czy ma on wizję swojego przedsiębiorstwa. Jeżeli tak, to bank najprawdopodobniej zdecyduje się na przyznanie mu środków, o jakie zawnioskował.

Gdy masz zabezpieczenie

Każdy bank rozpatruje spływające do niego wniosku kredytowe w oparciu o kilka najważniejszych elementów. Poza zobowiązaniami wnioskodawcy, analitycy zatrudnieni w banku biorą pod uwagę również historię czy zdolność kredytową zainteresowanego. Nie bez znaczenia może być też to, czy przedsiębiorca posiada zabezpieczenie kredytu. Takim mogą być zarówno poręczyciele, jak i nieruchomości.

Większość banków preferuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: ustanowienie hipoteki nie jest czasochłonne, a wahania cen nieruchomości, przynajmniej w ostatnim czasie, nie są duże, co oznacza, że w przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy, bank będzie mógł zaspokoić się z zajętej nieruchomości. Przedsiębiorcom posiadającym zabezpieczenie banki również powinny udzielić kredytu – zabezpieczenie może być kartą przetargową w rozmowach z pracownikami banku.

Alternatywne źródła finansowania

Nie można zapomnieć, że kredyt nie jest jedynym sposobem finansowania przedsięwzięć. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się również na inne rozwiązania. Przykładem jest leasing. Ten sposób finansowania jest szczególnie popularny w sytuacji, gdy właściciel firmy zamierza wyposażyć firmę w maszyny czy urządzenia. Warto pamiętać, że leasing jest o tyle korzystny, że podpisanie umowy faktycznie nie wpływa na zdolność kredytową zainteresowanego.

Poza leasingiem warto pamiętać również o możliwości znalezienia inwestorów. Tu z pomocą przychodzą m.in. spotkania branżowe organizowane w największych miastach Polski. Dzięki nim możliwe jest pozyskanie środków finansowych w zamian za udziały w zyskach. Dodatkowo warto też zapoznać się ze sposobami na pozyskiwanie kontrahentów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.