Założenie własnej działalności gospodarczej – pierwsze kroki

Sytuacja na rynku pracy nie przedstawia się najlepiej. W związku z tym wiele osób decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własną działalność gospodarczą. Nierzadko posiadanie własnej działalności jest także wymogiem danego zleceniodawcy lub po prostu bardziej atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego etatu. Istnieje spora grupa osób, która miałaby ochotę na założenie własnego biznesu, ale przeraża ją niewystarczająca ilość kapitału, słaba znajomość rynku czy obawa przed masą formalności. Tymczasem nie taki diabeł straszny, jak go malują. Należy jedynie umiejętnie się do tego przygotować.

Dobry pomysł

Pierwsza najistotniejsza rzecz to pomysł. Musimy wiedzieć, co chcemy robić, w czym czujemy się mocni, do prowadzenia jakiego biznesu mamy odpowiednie kompetencje oraz czy jest zapotrzebowanie rynkowe na dany typ działalności.

Szczegółowy biznesplan

Bardzo ważnym elementem jest opracowanie precyzyjnego biznesplanu. To pozwoli nam przejść od mglistej wizji do konkretów. Biznesplan powinien zawierać cele, jakie zamierzamy zrealizować zarówno te długo-, jak i krótkoterminowe, zakładany budżet, rodzaj, miejsce, sposób prowadzenia danej działalności, sposoby rozliczeń z instytucjami zewnętrznymi, wybór form opodatkowania itp. itd. Musimy też zastanowić się nad tym, czy będzie to jednoosobowa działalność, czy zamierzamy mieć wspólników, zatrudnić pracowników, korzystać z pomocy firm zewnętrznych (biur rachunkowych, firm sprzątających). Ważne jest, aby biznesplan był odpowiednio szczegółowy, ale też napisany w czytelny, uporządkowany, przejrzysty sposób. Będzie to miało znaczenie w jego późniejszej realizacji, ale także w pozyskaniu potencjalnych inwestorów, wspólników itp.

Najważniejsze formalności

Tych, których przeraża gąszcz formalności oraz bieganie po urzędach, uspokajamy. Obecnie formalności są sprowadzone do niezbędnego minimum, a procedury są znacznie uproszczone. Najważniejszym krokiem jest złożenie wniosku CEIDG-1. Jest to konieczne, aby nasza działalność została wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek taki można złożyć osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną. Z tym, że w tym, ostatnim przypadku, o ile nie dysponujemy honorowanym prawnie podpisem elektronicznym, będziemy musieli pofatygować się do urzędu, żeby podpisać wniosek. Rejestracja jest bezpłatna, a baza CEIDG jest jawna. W związku z tym ważne jest, aby w późniejszym okresie na bieżąco uzupełniać i aktualizować dane.

W wniosku znajdują się między innymi takie informacje jak:

 • dane personalne przedsiębiorcy,
 • nazwa firmy,
 • numery NIP i Regon (jeśli przedsiębiorca już je posiada; jeżeli nie, dokument ten jest jednocześnie wnioskiem o ich nadanie),
 • adres miejsca, w którym będzie prowadzona działalność,
 • branżę zgodnie z kodem Polskiej Kwalifikacji Działalności,
 • deklarowaną formę opodatkowania oraz zakładany czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Informację na temat założenia działalności gospodarczej należy także przekazać również do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Robimy to za pomocą odpowiednio druku:

 • ZUS ZUA – jeśli zakładana działalność będzie naszym jedynym źródłem utrzymania,
 • ZUS ZZA – w przypadku gdy czerpiemy dochody z różnych źródeł.

Dodatkowo jeśli zamierzamy zostać płatnikiem VAT musimy złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek VAT-R. O ile wszelkie wcześniejsze rejestracje były bezpłatne, to złożenie tego wniosku wiąże się już koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej wysokości 170zł.

Konto firmowe

Założenie konta firmowego nie jest obowiązkowe, znacznie jednak ułatwia prowadzenie działalności i pozwala na większą przejrzystość rozliczeń. Oferty banków są bardzo konkurencyjne. Znajdziemy wśród nich takie, w których zarówno prowadzenie konta firmowego jak i przesyłanie przelewów do ZUS i Urzędu Skarbowego są darmowe. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przyjrzeć się ofercie rynkowej.

Do założenia konta konieczne będą:

 • dowód osobisty,
 • wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
 • opcjonalnie pieczątka firmowa.

Pieczątka firmowa

Pomimo tego, że na wielu dokumentach znajdziemy miejsce na przybicie pieczątki firmowej, to jednak jej posiadanie nie jest obwarowane żadnym wymogiem prawnym. Posiadanie pieczątki nie wiąże się jednak z wysokimi kosztami, a znacznie ułatwia pracę, dodaje pewnego prestiżu i większej wiarygodności w oczach klienta. Aby pieczątka właściwie pełniła swoją rolę powinna posiadać kompletne informacje, takie jak nazwa firmy, adres siedziby, numer telefonu, numery NIP I Regon.

Przygotował: Jakub Ostrowski
Artykuł został przygotowany przez firmę Pro-position specjalizującą się w search marketingu (kampaniach SEO oraz Google AdWords). W razie pytań zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na stronie www.pro-position.pl.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.