Szkolenia. Dlaczego warto o nich pomyśleć?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to naturalny proces zwłaszcza dla pracowników podążających wytyczoną ścieżką kariery lub myślących o awansie. Część osób decydujących się na szkolenia czy kurs językowy, myśli o zmianie pracy. Podniesienie kwalifikacji pozwala szybciej odnaleźć się na rynku pracy. Również pracodawcy chętnie zatrudniają osoby mogące wykazać się dodatkowymi umiejętnościami. I choć korzyści wynikających z ukończenia szkolenia jest wiele, wciąż niewielu pracowników decyduje się na taką, pozazawodową aktywność. Dlaczego?

Szkolenia w liczbach

Osoby powyżej 25. roku życia rzadko decydują się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych – takich pracowników jest poniżej 10%. Jeżeli jednak decydują się, to najczęściej są to osoby z wykształceniem średnim lub wyższym. Tak wynika z badania „Diagnoza Społeczna 2013”, które zostało przeprowadzone przez uznaną firmę Sedlak & Sedlak (więcej: tutaj).

Dlaczego Polacy niechętnie podnoszą swoje kwalifikacje? Powód jest wiele, a wśród najpopularniejszych wskazać należy: brak środków finansowych, czasu, chęci czy przekonania, że podniesienie kwalifikacji zawodowych rzeczywiście pomoże w znalezieniu dobrze płatnej posady. W praktyce zatem ze szkoleń korzysta niewiele osób. Szkoda, bo oferta rynkowa w tym zakresie jest bardzo bogata.

Gdzie szukać szkoleń?

Pracownicy chcący podnieść swoje kwalifikacje i szukający szkoleń, mają wiele możliwości. Ponieważ na rynku działa wiele firm, które oferują kursy i szkolenia, w praktyce są one podzielone na zajęcia ukierunkowane na zdobycie zawodu lub uzupełnienie dotychczasowych umiejętności. Nie brakuje również szkoleń, których poszczególne zajęcia zostały opracowane z myślą o osobach chcących się przekwalifikować.

Bogatą ofertę szkoleń można znaleźć na stronie Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Ośrodki znajdują się m.in. w Katowicach i Gdańsku. Oferta jest przy tym bardzo szeroka – można się zapisać m.in. na kursy: motorowe, spawalnicze, budowlane, kosmetyczne, dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu pracy czy z zakresu human resource. Jeszcze inne szkolenia i kursy oferowane są na tej stronie internetowej.

Gdy konieczne jest przekwalifikowanie się…

Współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Posiadanie dyplomu dobrej uczelni czy konkretnego fachu, nie zawsze jest równoznaczne z możliwości podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Wszystko dlatego, że rynkowe trendy się zmieniają, a pracodawcy poszukują pracowników o konkretnych umiejętnościach. Z tego właśnie względu tak popularne są staże.

Co można osiągnąć, decydując się na odbycie stażu? Poza możliwością poznania tajników danego zawodu, to również szansa, by się przekwalifikować. To dobre rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy chcą zmienić zawód, lecz również dla tych, którzy muszą, bo nie mogą znaleźć zatrudnienia od dłuższego czasu.

To szansa na lepszą pracę i płacę

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to proces obejmujący całe życie zawodowe. Osoby decydujące się na szkolenia lub kursy, zdobywają nie tylko konkretne umiejętności, lecz także mają szansę na lepszą pracę i wyższe wynagrodzenie. W praktyce zatem nie muszą obawiać się o utratę zatrudnienia – jeżeli zostaną zwolnieni, bez większego problemu powinni znaleźć nową posadę. To kolejne powody, dla których warto zainteresować się aktualną ofertą szkół oferujących kursy i szkolenia zawodowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.