Pieniądze na rozwój firmy? Zadłuż się z głową

Ze statystyk wynika, że niemal 80% firm upada w ciągu dwóch pierwszych lat prowadzenia działalności gospodarczej. Najwięcej problemów mają małe i średnie przedsiębiorstwa (źródło: www.gazeta-msp.pl/?id=pokaz_artykul&indeks_artykulu=3367&dz_id=73). Problemów, z jakimi musi uporać się przedsiębiorca jest bardzo wiele. Poza licznymi formalnościami, jakie należy dopełnić, nie można zapominać o problemach finansowych. Sporym obciążeniem dla firmowej kasy są choćby składki, jakie należy odprowadzać co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są one o tyle kłopotliwe, że ich wysokość nie jest zależna od osiągniętego w danym miesiącu dochodu.

Osoby będące na początku swojej przygody z przedsiębiorczością, czyli rozważające założenie własnej działalności gospodarczej, nie zawsze mają środki niezbędne do uruchomienia działalności. A tych potrzeba sporo – większość przedsiębiorców musi nabyć sprzęty, meble, wyposażenie biura czy maszyny, za pomocą których produkowane będą wyroby. W jaki sposób się zadłużać, by sprostać zobowiązaniom?

Sytuacja idealna kontra rzeczywistość

Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której przedsiębiorca nie musi szukać źródeł inwestowania, bo posiada środki pozwolące mu na otworzenie działalności gospodarczej. Niestety, zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców jest zmuszona poszukiwać źródeł finansowania. Tych jest wiele, choć nie zawsze skierowane są do młodych przedsiębiorców.

Jakie są najpopularniejsze źródła finansowania firm? Poza pożyczką z banku, młodzi przedsiębiorcy mogą również znaleźć tzw. anioła biznesu, postarać się o środki z programów realizowanych przez Unię Europejską lub też zainteresować się leasingiem. Każde z rozwiązań ma swoje dobre i złe strony, choć warto się zapoznać z każdym.

Pożyczka z banku

To chyba jedno z najbardziej oczywistych rozwiązań. Pozyskanie środków z banku wiąże się jednak z koniecznością oddania znacznie większej puli pieniędzy niż te, które przedsiębiorca otrzymał. Co więcej, nie każdy bank jest skłonny pożyczać początkującym przedsiębiorcom, którzy często nie mają odpowiedniego zabezpieczenia w postaci np. nieruchomości lub sprzętów (jednym z banków mających specjalną ofertę dla młodych biznesmenów jest Idea Bank).

Poza pożyczką z banku komercyjnego, warto pomyśleć o pożyczce na preferencyjnych warunkach. Takie są cyklicznie uruchamiane przy współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej (więcej: www.mpips.gov.pl/wsparciewstarcie). Dzięki takiej pożyczce, można otrzymać środki na rozwój firmy i to przy minimum formalności.

Programy dla przedsiębiorczych

Osoby, które decydują się na założenie własnej firmy, bo uznają, że jest to sposób na uzyskanie niezależności finansowej, powinny pamiętać o tym, że w Polsce realizowanych jest wiele programów wspierających przedsiębiorczość. Poszczególne programy realizowane są przy współpracy z Unią Europejską. Dzięki nim można pozyskać niezbędne środki, które są nisko oprocentowane lub których nie trzeba zwracać, jeżeli spełni się określone przesłanki.

Środki z Unii Europejskiej nie są jednak przeznaczone dla każdego rodzaju działalności gospodarczej. Na otrzymanie takich największe szanse mają m.in. przedsiębiorcy działający w branży eko lub stawiający na nowoczesne technologie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.