Czy można wysyłać zwierzęta paczką kurierską lub pocztową?

Temat wzbudza wiele kontrowersji. Obrońcy praw zwierząt odradzają wysyłkę żywych zwierząt, zwracając uwagę na takie czynniki, jak przeżywany przez transportowane zwierzęta stres, jak i zagrożenie ich zdrowia i życia. I trudno się z nimi nie zgodzić. Okazuje się jednak, że przepisy pocztowe, choć w ograniczonym stopniu, zezwalają na wysyłkę zwierząt. Co więc można zrobić w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie możemy zadbać sami o transport zwierzęcia?

Firmy kurierskie

Zdecydowana większość firm kurierskich nie zgadza się transportować żywych zwierząt. Wyjątkiem jest Pocztex, oferujący możliwość przesyłki zwierząt i roślin, ale z kilkoma zastrzeżeniami. Przesyłka doręczana jest w dniu nadania, z zachowaniem granicznych godzin i co najważniejsze, z wyłączeniem możliwości doręczenia na skrzynkę pocztową i poste restante. Paczka musi trafić prosto do odbiorcy i traktowana jest jako przesyłka chroniona.

Ponieważ jest to paczka pocztowej przyjmowana na warunkach szczególnych, jej wymiary nie mogą przekroczyć 3000mm dla sumy długości i największego obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość, przy czym największy wymiar nie może być większy niż 1500mm. Maksymalna masa tego typu paczki wynosi 30 kg.

Za przesyłkę odpowiedzialny jest nadawca, na którym spoczywa obowiązek zapewnienia właściwych i jednocześnie adekwatnych do czasu wykonywania usługi warunków, które gwarantują bezpieczne przemieszczanie konkretnego gatunku. Wewnątrz musi umieścić naczynie z pokarmem i gąbką nasączoną wodą, natomiast spód paczki musi wyłożyć materiałem chłonącym wilgoć. Konieczne są też zabezpieczone dziurki, które dadzą dostęp powietrza.

Przesyłka konduktorska

Hodowcy, którzy sprzedają swoje zwierzęta za pośrednictwem sklepów internetowych, często oferują dostarczenie za pomocą przesyłki kurierskiej. Szczegóły takiej transakcji z konkretną firmą ustalane są zwykle telefonicznie lub mailowo. Warto też mieć na uwadze fakt, że sklep internetowy nie ponosi odpowiedzialności za wysyłane zwierzęta.

Profesjonalne firmy

Na naszym rynku działają również firmy, które specjalizują się w profesjonalnym transporcie psów, kotów, gryzoni, ptaków i inne. Często są to te same firmy, które oferują przeprowadzki „od drzwi do drzwi”. Aby móc skorzystać z ich usług, osoba wysyłająca zwierzaka musi posiadać jego dokumenty i być obecna podczas transportu. W przypadku psów, kotów i fretek podczas przekraczania granicy kraju trzeba posiadać ich paszporty weterynaryjne. Posiadanie tego dokumentu jest jednym z wymogów Unii Europejskiej i co ważne, otrzymać go mogą tylko zwierzaki posiadające numer identyfikacyjny w postaci tatuażu lub wszczepionego pod skórę mikroczipu.

Tradycyjna poczta

W paczkach pocztowych można wysyłać jedynie pszczoły, ptaki ozdobne i domowe. Natomiast wysyłanie innych zwierząt, jak pająki czy węże, jest już niezgodne z prawem. Podobnie jak w przypadku wspomnianej wyżej przesyłki kurierskiej, konieczne jest zagwarantowanie żywym zwierzętom utrzymania funkcji życiowych i należytej ochrony podczas transportu. Trzeba zadbać o zabezpieczenia, dzięki którym zwierzę będzie chronione i nie wydostanie się samodzielnie. Opakowanie musi być duże, mocne i trwałe, a więc najlepiej nowe, bez wynikających z używania uszkodzeń. Zwierzę musi mieć zapewnioną swobodę i dostęp powietrza. W opakowaniu powinny znaleźć się również materiały chłonące wilgoć.

Paczkę trzeba nadać jako priorytetową wraz z usługą „ostrożnie” i najlepiej na początku tygodnia, żeby nie spędziła weekendu w sortowni. Musi być także oznakowana naklejką z napisem „żywe zwierzęta”.

Skontaktuj się ze specjalistami od opakowań na http://www.rajapack.pl/

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.