Franczyza sposobem na biznes?

Franczyza, czy też z angielskiego franchising, staje się coraz bardziej popularnym sposobem prowadzenia działalności. Widać to przede wszystkim w handlu. Czym konkretnie jest franczyza? Jakie korzyści z niej płyną? Jakie wady niesie ze sobą umowa franchisingowa?

Franczyza – co to takiego?

Franczyza to pomysł na prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie z pomysłem franczyzodawcy, z wyznaczonymi przez niego zasadami. Prowadząc franczyzę, stajemy się franczyzobiorcami i zarządzamy punktem sieci, wykorzystując wymyśloną przez kogoś innego nazwę handlową biznesu, jego znak towarowy, opracowany wcześniej system działania oraz wdrożoną strategię marketingową. Z drugiej strony otrzymujemy od franczyzodawcy wsparcie handlowe oraz techniczne. Franczyza polega zatem na ścisłej, określonej w umowie, współpracy pomiędzy dwoma stronami. Obecnie system franczyzowy objął swoim najszerszym zasięgiem działalność handlową – sklepy z artykułami spożywczymi, odzieżą czy obuwiem, usługową – gastronomię, finanse, fryzjerstwo, turystykę czy edukację. W mniejszym stopniu jest on widoczny w dziedzinie produkcji.

Zalety i wady franczyzy

Jak każdy biznes, tak i partycypowanie w systemie franczyzowym ma swoje wady, ale i korzyści. Franchising jest z pewnością bezpiecznym sposobem prowadzenia działalności. Wykorzystujemy bowiem sprawdzony pomysł, nie musimy zaczynać od początku, bazujemy na wypracowanej już renomie, dzięki czemu stopień ryzyka jest mniejszy aniżeli w przypadku własnej działalności. Co więcej, będąc częścią systemu franczyzowego, możemy liczyć na pomoc franczyzodawcy, jego doradztwo w zakresie prowadzenia biznesu oraz oferowane szkolenia. Z drugiej jednak strony, musimy być również przygotowani na jego kontrole w zarządzanym przez nas punkcie sieci. Może on także narzucać nam niektóre sposoby działania, jak na przykład wybór dostawców czy rodzaj sprzedawanych towarów. Umowa franchisingowa nakłada na nas również obowiązek stałych opłat na rzecz franczyzodawcy.

Decydując się na prowadzenie działalności franczyzowej, poznajmy najpierw dobrze naszego franczyzodawcę, zbierzmy jak najwięcej informacji o nim oraz o tym, jak prosperuje jego branża.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.