Ryczałt ewidencjonowany? Podatek liniowy? Jaką formę opodatkowania wybrać?

Rejestrując działalność w CEIDG, jesteśmy zobowiązani do wyboru rodzaju opodatkowania naszej firmy. Jest on zależny od charakteru prowadzonej działalności i warto wcześniej przeanalizować wszystkie możliwości, gdyż na zmianę formy opodatkowania będziemy musieli czekać do rozpoczęcia kolejnego roku kalendarzowego.

Proste opodatkowanie, czyli karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany

Z tych dwóch sposobów rozliczania się z Urzędem Skarbowym mogą skorzystać zakłady usługowe, usługowo-wytwórcze oraz handlowe. W przypadku karty podatkowej nie jesteśmy zobowiązani do prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji dochodów oraz zakupów i płacimy stałą kwotę podatku, niezależną od naszych przychodów, ale też bez względu na zaistniałe straty. Wartość podatku oblicza się na przykład na podstawie prowadzonej działalności. Natomiast ryczałt ewidencjonowany ustalany jest od przychodów, które musimy rejestrować w prostej ewidencji. Ryczałt, inaczej niż w przypadku karty, nie jest kwotą stałą i zależy od wysokości uzyskanych przychodów, a procent podatku (3%, 5,5%, 8,5%, 17% lub 20%) ustalany jest na podstawie prowadzonej działalności.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Decydując się na zasady ogólne, płacimy podatek od dochodów, czyli realnych zysków, jakie osiągnęła nasza firma, już po odliczeniu wszystkich kosztów. Dochody wykazywane są w Księdze Przychodów i Rozchodów, którą przy tej formie opodatkowania mamy obowiązek prowadzić. A co z kwotą podatku? Przy wyborze zasad ogólnych są do dyspozycji dwie możliwości – progresywną skalę podatkową bądź podatek liniowy.

  1. Skala progresywna polecana jest przede wszystkim małym przedsiębiorcom. W jej ramach wybrać można dwa progi podatkowe – 18% i 32%. Ten drugi przeznaczony jest dla firm osiągających miesięcznie dochody ponad 7 tysięcy złotych, co daje około 86 tysięcy złotych rocznie.
  2. 2. Podatek liniowy ma swoje plusy i minusy. Co prawda płaci się w jego przypadku stałą kwotę w wysokości 19%, jednak tracimy możliwość uzyskania ulg podatkowych czy rozliczania się z małżonkiem. Podatek liniowy sprawdza się przy wysokich dochodach, minimum ponad 90 tysięcy złotych rocznie.

Jeśli chcielibyśmy wybrać inną formę opodatkowania, na przykład na skutek zmieniającej się sytuacji finansowej naszej firmy, z decyzją będziemy musieli poczekać do początku kolejnego roku kalendarzowego.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.