Jakie są rodzaje agencji zatrudnienia?

Duże zmiany na rynku pracy oraz stale rosnąca konkurencja na nim powodują, że agencje zatrudnienia cieszą się sporą popularnością. W końcu dzięki współpracy z nimi zatrudnienie znajdują osoby z różnymi kwalifikacjami – studenci, kierownicy i seniorzy. To także świetny sposób na pozyskanie pracowników przez dłuższe firmy. Nie ma więc co się dziwić, że pojawia się coraz więcej ich rodzajów.

Agencja pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowej, jak sama nazwa wskazuje, zajmują się pozyskiwaniem pracowników, którzy będą pracowali na tzw. umowie o pracę tymczasową (obowiązującej od kilku dni do nawet kilku miesięcy). W jej myśl, stronami pośredniczącymi w zatrudnieniu są agencja, pracodawca oraz pracownik. Oznacza to, że taka forma zatrudniania nie może odbyć się bez udziału agencji pracy tymczasowej. W ten sposób to właśnie agencja przejmuje część obowiązków pracodawcy – odprowadzanie podatków, składek ZUS czy wypłacanie wynagrodzenia pracownikom. Ich klientami, z wyjątkiem firm poszukujących wzmocnienia załogi, są najczęściej studenci, młode mamy i seniorzy, którzy nie mogą pozwolić sobie na pracę na cały etat, ale chcą dorobić lub jak w przypadku żaków, nabyć doświadczenia.

Agencja pośrednictwa pracy

Agencje pośrednictwa pracy takie jak choćby https://www.gppeople.pl mają już szerszy zakres obowiązków niż agencje pracy tymczasowej. Dlaczego? Oprócz pozyskiwania pracowników do pracy na pewien okres czasu, takie placówki zajmują się też długotrwałym outsourcingiem pracowników zewnętrznych, rekrutacją pracowników stałych (różnego szczebla, od pracowników fizycznych, po kierowników), a także naborem i selekcją pracowników z zagranicy, np. z Europy Wschodniej. Do tego do ich kompetencji należy też szczegółowa analiza rynku pracy oraz audyt personalny na zlecenie klienta, pośredniczenie w negocjacjach między klientem a pracownikiem oraz doradzanie i pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Agencja doradztwa personalnego

Agencje doradztwa personalnego to instytucje, które dobrze powinien znać każdy przedsiębiorca i właściciel firmy. Powód? Zadaniem doradców personalnych jest wyłonienie jak najlepszego kandydata spośród różnorodnych ofert. Kim są osoby tam pracujące? To przede wszystkim specjaliści od headhuntingu, znający podstawy psychologii, marketingu i prawa, mający świetną intuicję. Oprócz dokładnej oceny CV i listu motywacyjnego kandydata, ich zdaniem jest też pomoc kandydatowi w dopasowaniu jego kompetencji do oferty pracodawcy oraz stała analiza rynku i śledzenie bieżących zmian w branży.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.