Kto ma realne szanse na zaciągnięcie pożyczki online?

Zdecydowana większość firm pożyczkowych prowadzi aktualnie swoją działalność zgodnie z polityką odpowiedzialnego pożyczania. Oznacza to, że wbrew pozorom nie każda osoba, która zgłosi wniosek o pożyczkę, rzeczywiście ją otrzyma. Zmiany w ustawie antylichwiarskiej wprowadzone w 2016 roku spowodowały zmiany w dziedzinie rozpatrywania wniosków o pożyczkę w polskich firmach pozabankowych oferujących tzw. chwilówki.

Tylko 3 na 10 wniosków

Z szacunków ekspertów badających poziom akceptacji wniosków pożyczkowych w firmach udzielających szybkich pożyczek gotówkowych wynika, że co drugi pożyczkodawca zaakceptował w 2016 roku zaledwie 30 proc. wniosków o pożyczkę. Przyczyn takiego zjawiska należy upatrywać w zmianach legislacyjnych z ubiegłego roku. Tym samym w połowie firm pożyczkowych współczynnik odrzuceń wniosków pożyczkowych wzrósł średnio o 9 punktów procentowych.

Zmienia się wyraźnie profil idealnego pożyczkobiorcy. Jeszcze kilka lat temu pożyczki przez internet oraz udzielane stacjonarnie były powszechnie dostępne. Wystarczyło spełnić minimalne warunki stawiane przez firmy pożyczkowe. Pełnoletniość, miejsce zamieszkania na terenie Polski i własne konto bankowe były w zasadzie wystarczające do otrzymania środków. Dziś już tak nie jest.

Poszukiwani rzetelni pożyczkobiorcy

Atrakcyjną grupę klientów docelowych dla pożyczkodawców stanowią osoby o przychodach, które gwarantują utrzymanie płynności na bezpiecznym poziomie. Mogą być to klienci zatrudnieni na stałych umowach o pracę, z wynagrodzeniem powyżej średniej krajowej, czy drobni przedsiębiorcy z co najmniej rocznym stażem rynkowym.

Firmy pożyczkowe chcą racjonalnie zarządzać kosztami i ryzykiem braku spływu należności z udzielonych pożyczek. Oferta pożyczkowa sektora pozabankowego staje się bardziej klarowna i niestety ograniczona dla niektórych klientów o wyższym poziomie ryzyka kredytowego.

Sprawdzone, rzetelnie działające firmy pożyczkowe same chcą uregulowania rynku, na którym funkcjonują, aby zwiększać zaufanie wśród pożądanych pożyczkobiorców. Domagają się stworzenia między innymi rejestru legalnie działających firm i jego aktualizowania.

Pożyczkodawcy przy analizowaniu wniosków pożyczkowych zwracają obecnie uwagę na poziom zadłużenia potencjalnego klienta, źródło pozyskiwania i stałość dochodów oraz na brak negatywnych wpisów w bazach biur informacji gospodarczej i kredytowej. Dla firm pożyczkowych atrakcyjną grupą klientów mogą być przedsiębiorcy, jak i beneficjenci świadczeń socjalnych, np. z programu 500 zł na dziecko.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.