Lokata czy konto oszczędnościowe – gdzie lepiej zdeponować oszczędności?

Posiadasz oszczędności i chciałbyś je pomnożyć? Jeżeli zastanawiasz się, co bardziej się opłaca – założenie lokaty czy konta oszczędnościowego, to koniecznie poznaj różnice między tymi produktami oferowanymi przez banki.

Lokata bankowa, jak i konto oszczędnościowe mają jedną cechę wspólną – pozwalają bezpiecznie przechowywać i pomnażać zgromadzone środki. Różnic jest więcej – mowa zarówno o niuansach związanych z wycofaniem środków, jak wysokości zysku. Właśnie dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz być ich świadom. W innym razie stracisz.

Kiedy opłaca się założyć lokatę bankową?

Jesteś pewien, że z posiadanych oszczędności nie będziesz musiał sfinansować żadnego wydatku? Jeżeli tak, to śmiało możesz założyć lokatę. Mechanizm działania tego produktu jest prosty – na lokacie deponujesz oszczędności na określony termin, np. miesiąc. Po wygaśnięciu umowy, bank przelewa na wskazany przez ciebie numer rachunku bankowego ulokowane środki powiększone o zysk, czyli odsetki.

Jeżeli wybierzesz lokatę z oprocentowaniem stałym, to od razu będziesz wiedział, ile zarobisz. Możesz też zdecydować się na lokatę z oprocentowaniem zmiennym, ale wówczas musisz mieć świadomość, że bank będzie mógł w każdym momencie zmienić wysokość oprocentowania – podwyższyć je lub obniżyć.

Oprocentowanie lokat bankowych jest wyższe niż rachunków bankowych, ale wiąże się też z mniejszą elastycznością. Jeżeli będziesz chciał wycofać pieniądze przed końcem lokaty, to musisz się spodziewać, że bank np. wypłaci ci tylko kapitał, czyli wypracowany dotychczas zysk pozostawi sobie tytułem rekompensaty.

Problem może być też sytuacja, aby dopłacić zaoszczędzoną kwotę do już uruchomionej lokaty – najczęściej klienci nie mają takiej możliwości, mogą co najwyżej założyć drugą lokatę. Najlepsza lokata, czyli z wysokim oprocentowaniem, jest przy tym często oferowana przez poszczególne banki wyłącznie nowym klientom – to również musi uwzględnić, wybierając między lokatą a kontem oszczędnościowym.

Rachunek oszczędnościowy, czyli rozwiązanie bardziej elastyczne

Konto oszczędnościowe działa w sposób zbliżony do zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), zaś różnica sprowadza się do tego, że zdeponowane na nim środki są oprocentowane. Wysokość oprocentowania jest niższa niż w przypadku lokat bankowych, ale jednocześnie produkt ten jest bardziej elastyczny – pieniądze bez utraty wypracowanych odsetek możesz wypłacić w każdym momencie.

Kiedy powinieneś zdecydować się na konto oszczędnościowe? To idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie jesteś pewien, czy oszczędności nie będą ci potrzebne. Choć zarobisz mniej, nie utracisz naliczonych już odsetek wówczas, gdy będziesz musiał wycofać pieniądze, aby opłacić zobowiązania. Uważaj przy tym na opłaty pobierane przez bank za wypłatę środków z takiego rachunku. Zazwyczaj tylko pierwsze zlecenie wypłaty w miesiącu jest bezpłatne – za kolejne trzeba już zapłacić.

Rachunek oszczędnościowy jest o tyle elastycznym rozwiązaniem, że nie tylko pozwala wypłacić z niego pieniądze w dowolnym momencie, lecz także wpłacić. Oznacza to, że co miesiąc możesz na uruchomiony rachunek oszczędnościowy przelewać część otrzymanego wynagrodzenia, wyrabiając sobie przy tym nawyk regularnego oszczędzania.

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, jaki bank wybierzesz, zakładając rachunek oszczędnościowy nie otrzymasz do niego karty płatniczej. Jeżeli będziesz chciał wypłacić środki, to będziesz musiał w pierwszej kolejności przelać je na standardowy rachunek ROR.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.