pytania

Jak działa nagrzewnica gazowa? Oto najważniejsze informacje

Jak działa nagrzewnica gazowa?

Nagrzewnica gazowa to urządzenie podgrzewające przepływające przez nie powietrze. Proces spalania paliwa, jakim w tym przypadku jest mieszanka propan-butan, zachodzi w otwartej komorze spalania. Powietrze zasysane przez wentylator jest ocieplane, a potem wydmuchiwane z nagrzewnicy. Prawidłowa praca urządzenia wymaga stałego dopływu powietrza. Silnik wyposażony jest w wyłącznik termiczny oraz termostat przegrzania, co znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pracy. Niektóre nowoczesne nagrzewnice posiadają również przewody odprowadzające spaliny, pokrętła umożliwiające płynną regulację mocy oraz termostat pomieszczeniowy. Dzięki niemu urządzenie wyłączy się po tym, jak powietrze w pomieszczeniu osiągnie pożądaną temperaturę. W sklepach znajdziemy zarówno nagrzewnice stacjonarne, jak i przenośne. Modele przystosowane do przestawiania często posiadają kółka, ułatwiające ich transport. Zaletą nagrzewnic gazowych jest fakt, że ich obudowa nie nagrzewa się, dzięki czemu są bezpieczne w obsłudze; warta podkreślenia jest także łatwość sterowania tymi urządzeniami.

Nowoczesne rozwiązania

Nagrzewnice gazowe to urządzenia znane od lat. Z biegiem czasu poprawie uległo kilka ich cech: bezpieczeństwo użytkowania, koszty eksploatacji, komfort obsługi. Na poprawę bezpieczeństwa wpływ ma przede wszystkim obecność wyłącznika termicznego oraz czujnika przegrzania – dzięki tym elementom nagrzewnica wyłączy się po osiągnieciu zbyt wysokiej, określonej przez producenta temperatury. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma także fakt, że obudowa urządzenia nie nagrzewa się, nie grozi zatem poparzeniem. Koszty eksploatacji nagrzewnicy gazowej uległy z czasem zmniejszeniu dzięki wzrostowi sprawności cieplnej, co z kolei jest efektem zastosowania odpowiedniego palnika i nowoczesnego wymiennika ciepła. Na komfort obsługi wpływa nie tylko możliwość regulacji mocy, ale także obniżony poziom hałasu generowanego przez urządzenie.

Zastosowanie nagrzewnicy

Nagrzewnica gazowa stosowana jest do ogrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni. Często takie urządzenie spotkamy w magazynach, halach sportowych czy warsztatach. Sprawdza się także w takich obiektach jak kościoły. Przenośne nagrzewnice pozwolą ogrzać duże namioty, szklarnie oraz budowy – z powodzeniem zastąpią tymczasowo tradycyjne instalacje grzewcze podczas ich awarii lub modernizacji. Dobrze sprawdzą się również przy ogrzewaniu ciągów komunikacyjnych.

Nagrzewnice gazowe to urządzenia przydatne przede wszystkim do ogrzewania dużych powierzchni, takich jak magazyny, hale lub place budowy. Są wygodne w utrzymaniu, a także bezpieczne. Ich eksploatacja oraz serwisowanie są proste i niezbyt kosztowne, a paliwo należy do łatwo dostępnych.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.