Bezpieczeństwo w trakcie remontu domu – najważniejsze zasady

Niezależnie od tego, czy remont przeprowadzamy własnymi siłami, czy zlecamy to zadanie fachowcom, musimy zadbać o bezpieczeństwo w trakcie prac.

Zabezpieczenie newralgicznych miejsc

Jeśli w trakcie prac remontowych dochodzi do demontażu różnych elementów zabezpieczających np. fragmentów balustrad, na czas prac musimy te miejsca zabezpieczyć i oznakować. W tym celu możemy użyć specjalnych konstrukcji tymczasowych lub taśmy ostrzegawczej. Warto również pomyśleć o tabliczkach informacyjnych, jeśli zdemontowanych elementów nie będziemy montować na nowo przez dłuższy czas.

Odzież i obuwie ochronne

Większość z nas podczas remontu wybiera stare, znoszone ubrania, których nie szkoda zabrudzić farbą. O ile w przypadku zwykłego malowania ścian takie rozwiązanie może się sprawdzić, o tyle przy bardziej zaawansowanych pracach konieczna jest lepsza ochrona ciała. Ubrania robocze powinny być zrobione z wytrzymałych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu podczas pracy w trudnych warunkach panujących w trakcie remontu. Ubrania te powinny być również odpowiednio dopasowane do sylwetki, a przede wszystkim nie mogą być za duże. Za długie rękawy koszuli lub bluzy mogłyby się wkręcić w elementy obrotowe elektronarzędzi, co doprowadziło by do okaleczeń.

Dobór obuwia ochronnego zależy od charakteru prowadzonych prac. Jeśli remont jest częściowo przeprowadzany na zewnątrz, a do tego panują trudne warunki atmosferyczne, najlepiej jest zaopatrzyć się w solidne buty o grubej podeszwie.

Trwałe obuwie i ubrania ochronne można znaleźć na:

http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/odziez-ochronna-i-bhp/odziez-i-obuwie.html

Dodatkowe akcesoria

Podczas remontu nie możemy zapominać o stosowaniu rękawic ochronnych. Będą one szczególnie przydatne podczas przenoszenia różnych materiałów budowanych, czy mieszania zapraw oraz klejów. Należy jednak pamiętać, aby nie ubierać rękawic podczas pac z elektronarzędziami – materiał może podobnie jak ubrania, wkręcić się w elementy obrotowe.

Z kolei na czas cięcia różnych elementów, szlifowania oraz kucia konieczne jest noszenie okularów ochronnych. Zabezpieczą one oczy przed drobinkami kurzu oraz odpryskującymi elementami. Przydatne będą również maseczki ochronne, dzięki którym nie będziemy wdychać pyłu powstałego podczas remontu. W razie prac ze szczególnie głośnymi urządzeniami np. z młotem udarowym, warto założyć również nauszniki ochronne.

Ochrona mieszkania

Jeśli remont ogranicza się do kilku pomieszczeń lub wybranych powierzchni, musimy dobrze zabezpieczyć pozostałe części domu. Np. jeśli odnawiamy pomieszczenia na piętrze i będziemy poruszać się pomiędzy kondygnacjami np. w celu przeniesienia materiałów budowlanych, należy dobrze zabezpieczyć powierzchnię schodów. Można w tym celu użyć np. kawałków kartonu, które przykleimy do stopni za pomocą taśmy malarskiej. Powierzchnie podłóg można z kolei pokryć specjalnymi matami remontowymi, które również przykleimy taśmą. Takie rozwiązanie jest znacznie lepsze niż np. folia malarska, ponieważ mata nie ogranicza swobody ruchów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.