Inwestycja w przyszłość

Gdzie opłaca się budować?

W ciągu ostatnich lat widać wyraźny trend odpływu ludności z centrów miast na ich przedmieścia. W samym środku wielkich miast chcą żyć ludzie młodzi, single, którzy stawiają na rozwój kariery. Osoby zakładające rodzinę poszukują raczej cichego, spokojniejszego miejsca do wychowywania dzieci i odpoczywania, z dobrym dojazdem do centrum, gdzie podejmują pracę. Gdzie więc opłaca się poszukiwać terenów pod nowe inwestycje? Wszystko zależy od charakteru przedsięwzięcia. Jeśli chcemy wybudować biurowiec oczywistym wyborem jest centrum miasta. Warszawa, Kraków, czy Katowice to dziś regiony, gdzie wielkie korporacje otwierają swoje filie i tam też szukają nowych pracowników i siedzib. Aglomeracje miast, tereny podmiejskie to dobre rejony na postawienie domków jednorodzinnych, czy szeregowców. Jeśli natomiast inwestor zainteresowany jest budową typowych kawalerek najlepszym rozwiązaniem będą obrzeża miast, głównie ośrodków akademickich, gdzie studiuje i poszukuje pierwszej pracy wielu młodych ludzi.

Na co zwrócić uwagę? Czymś co jest niezwykle ważne zarówno dla pracowników korporacji jak i rodzin z dziećmi jest korzystna sieć połączeń komunikacyjnych. Te tereny, na których w ciągu kilku minut możemy dostać się na najbliższy przystanek zdecydowanie wygrywają z regionami, gdzie poruszać można się w zasadzie tylko samochodem. Warto też obserwować prognozy rozwoju dla danego regionu. Może się bowiem okazać, że warto dziś zainwestować w nieco tańsze tereny, nawet jeśli infrastruktura jest jeszcze uboga, ponieważ za parę lat dane miejsce może być wyjątkowo modne i stopniowo będzie też zwiększał się koszt inwestycji. Tak było na przykład z krakowskim Ruczajem, którego popularność rosła stopniowo wraz z kolejno otwieranymi budynkami Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dobre prognozy dla deweloperów

W ostatnim czasie wzrósł popyt na mieszkania. Jest to zasługa między innymi rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, dzięki któremu można uzyskać naprawdę wysokie dopłaty do kupowanych nieruchomości. Na rynku widać także zwiększenie zainteresowania właśnie tymi nieruchomościami, które spełniają wymogi programu, czyli na przykład segmentami i domkami jednorodzinnymi do 100 metrów kwadratowych.

Nadchodząca nowelizacja ustawy, pozwala sądzić, że do skorzystania z programu będzie jeszcze więcej chętnych osób. Zaplanowane zmiany przewidują na przykład większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych, czy powiększenie limitu powierzchni, do której będzie można dostać pieniądze od państwa, co również powinni wziąć pod uwagę deweloperzy podejmujący teraz nowe przedsięwzięcia. Nowa ustawa to też większe możliwości wzięcia kredytu, przez osoby pozostające w związkach partnerskich. O dużym popycie na mieszkania decydują także niskie stopy procentowe. Warto jednak kończąc, zauważyć, że rynek nieruchomości to samonakręcająca się karuzela. Teraz warunki są dogodne, ceny niższe, a popyt wysoki. Deweloperzy będą więc mogli wkrótce bez obaw znowu podnieść stawki. Jeśli więc chcemy kupić teraz domek, czy mieszkanie, a przy okazji skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” warto to zrobić jak najszybciej.

Wpis został przygotowany dzięki Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.