Rozmowa kwalifikacyjna

Dlaczego warto zadawać nietypowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna – zestresowany kandydat na pracownika chce, aby jak najszybciej się skończyła, pracodawca, przeciwnie – dąży do tego, aby jak najlepiej poznać zaproszonego na rozmowę kandydata. W tym celu stosuje wymyślne sposoby, ucieka się do aranżowania zaimprowizowanych sytuacji, zadaje wreszcie nieoczekiwane pytania. Jaki cel ma rozmowa kwalifikacyjna, która przybiera dość nietypowy charakter?

Dwa rodzaje pytań

Pytania zadawane przez przyszłych pracodawców, wyłamujące się ze znanych przez kandydata na pracownika standardów pytań można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to pytania niezwiązane bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikuje kandydat, ani nawet z firmą, gdzie stara się o zatrudnienie. Może to być na przykład pytanie o idealną formę pracy, wymarzone przedsiębiorstwo, z którym kandydat chciałby współpracować, branżę, w której czułby się najlepiej. Ten rodzaj pytań ma pokazać pracodawcy, czy kandydat, z którym właśnie rozmawia, trafił do firmy przez przypadek czy raczej jego ścieżka zawodowa jest przez niego świadomie kształtowana i przemyślana. Drugi rodzaj pytań koncentruje się na zagadnieniach związanych ściśle z danym stanowiskiem, z firmą, do której trafił kandydat. Pracodawcy pytają na przykład często kandydatów o ich znajomość innego działu firmy aniżeli ten, do którego sami aplikują. Ma to pokazać firmie, w jakim stopniu przyszły pracownik będzie otwarty na problemy pozostałych współpracowników, czy patrzy na dane przedsiębiorstwo w sposób całościowy, a nie zawęża perspektywy jedynie do swojego najbliższego otoczenia.

Cele nietypowych pytań

Należy przede wszystkim uściślić, że niestandardowe pytania padające na rozmowie kwalifikacyjnej nie mają na celu ośmieszyć kandydata czy udowodnić jego niekompetencję, ale, przeciwnie, zadawane są po to, by jak najlepiej, wszechstronnie poznać przyszłego pracownika. Poprzez odpowiedzi na nietypowe pytania pracodawca otrzymuje pośrednio od kandydata informacje o tym, jaka jest jego organizacja pracy, czy ceni sobie samodzielność w pracy czy preferuje nadzór przełożonego. Tylko w taki sposób pracodawca jest w stanie zintegrować profil kandydata z nakładanymi na niego obowiązkami i organizacją pracy obowiązującą w firmie. Dzięki szczerym odpowiedziom na niestandardowe pytania kandydat prezentuje siebie jako osobę pomysłową i inteligentną.

Nieoczekiwane pytania zadawane przez przyszłego pracodawcę zawsze mają jakiś głębszy sens. Uświadomienie sobie tego faktu w wyraźny sposób pomoże kandydatowi zmniejszyć stres związany z rozmową kwalifikacyjną i udzielać szczerych odpowiedzi na tak formułowane pytania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.