Szczelna pokrywa, zabezpieczone dno i wysoka sztywność – cechy studzienek wodomierzowych

Studzienki wodomierzowe to produkty przeznaczone do podłączenia przyłącza wodnego. Umieszcza się w nich główny zawór przyłącza oraz wodomierze, co pozwala na wygodne odczytanie wskazań licznika zużytej wody. Zastosowanie studzienki wodomierzowej zabezpiecza także instalację wodną i wodomierze przed zamarznięciem w sezonie zimowym.

Z jakiego materiały studzienka będzie najlepszym rozwiązaniem? Na co zwrócić uwagę wybierając studzienkę? Jakie są typy studzienek wodociągowych? Tego dowiecie się Państwo w poniższym artykule. Zachęcamy serdecznie do lektury!

Trwałe studzienki PE

Niegdyś popularne studzienki betonowe zostały obecnie praktycznie wyparte przez studzienki z polietylenu. Studzienki wykonane z polietylenu w porównaniu do studzienek betonowych są o wiele tańsze oraz bardziej funkcjonalne. Jedną z podstawowych zalet studzienek wodomierzowych PE jest ich lekkość, przy jednocześnie dużej wytrzymałości. Niska waga studzienek skutecznie ułatwia transport i montaż studzienek, ograniczając tym samym koszty związane z potrzebą angażowania specjalistycznego sprzętu. Polietylen jest materiałem wysoce odpornym na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz związane z agresywnym charakterem środowiska gruntowego. Studzienki wodomierzowe z polietylenu skutecznie chronią zainstalowane w nich wodomierze przed zalaniem oraz przemarzaniem.

Studzienki wodomierzowe z dnem i bez dna

Studzienki wodomierzowe występują w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to studzienka pełna, z dnem. Wyposażone w szczelną pokrywę, ściany i dno oraz dodatkowo w uszczelki elastomerowe w miejscu wejścia przyłącza, zapewniają pełną izolację przed zalaniem studzienki przez wody gruntowe i opadowe. Choć żebrowana konstrukcja korpusu studzienki zapewnia jej wysoką sztywność i dobre zakotwienie w gruncie, to studzienki z dnem nie powinny być jednak montowane na terenach podmokłych i charakteryzujących się wysokim poziomem wód gruntowych. Podnoszące się wody gruntowe mogą bowiem doprowadzić do wypchnięcia studzienki na jej powierzchnię. W takich miejscach lepiej zastosować drugi typ studzienki wodomierzowych – studzienkę bez dna. Tego typu studzienki choć dają możliwość pojawienia się wewnątrz nich wody gruntowej, dzięki izolacji górnej części studzienki, pokrywy i instalacji wodomierza, w jej górnej części, niwelują możliwość jego zalania. Brak dna eliminuje również możliwość zamarznięcia wodomierzy. Wszystko to dzieje się przez wykorzystywanie ciepła geotermalnego. W studzience opartej o niezamarzający grunt, ciepło ziemi transmitowane jest do górnej części studzienki, sprawiając, że w okolicach wodomierza nawet przy niskich, długotrwałych temperaturach na powierzchni sięgających do -30°C nadal utrzymuje się dodatnia temperatura.

Źródło: Elplast – Studzienka drenarska

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.