Wydatki na flotę w firmie

Samochody to w wielu przedsiębiorstwach podstawowe narzędzie pracy. Jednak flota firmowa generuje często niemałe koszty, które trzeba okiełznać i w miarę możliwości zoptymalizować. Bez odpowiedniej kontroli wydatków nie jest to możliwe.

Posiadanie firmowej floty to przede wszystkim wydatki. Dotyczy to zarówno dużych firm, które dysponują rozbudowanym parkiem samochodowym, jak i małych przedsiębiorstw, będących właścicielami zaledwie kilku aut. Ważne, aby w każdym z tych przypadków ściśle kontrolować koszty i je ewidencjonować. Dzięki temu wiadomo, co generuje największe wydatki i w jakich obszarach dokonywać optymalizacji.

Ile kosztuje utrzymanie parku samochodowego?

Bez samochodów trudno funkcjonować we współczesnym świecie. Dotyczy to szczególnie wielu biznesów. Z firmowych aut korzystają nie tylko przedsiębiorcy wykonujący przewozy drogowe, ale również wielu innych. Flota w przedsiębiorstwie to jednak nie tylko narzędzie pracy i wygoda, ale także wydatki. Badania pokazują, że największe koszty pochłaniają finansowanie i amortyzacja pojazdów firmowych (27% budżetu przeznaczonego na flotę), zaraz potem pojawiają się koszty paliwa (26%), a na trzecim miejscu są wydatki związane z ubezpieczeniem pojazdów (16%), a na czwartym – serwisowanie (11%). Pozostałe koszty związane są z administracją, podatkami, opłatami za parking, myjnie itp. (źródło: http://fleetconsulting.pl/tco/). W jaki sposób kontrolować te wszystkie wydatki?

Flota a ewidencja kosztów w firmie

Aby okiełznać wszystkie koszty i opłaty związane z funkcjonowaniem firmowej floty, potrzebna jest nad nimi pełna kontrola. Dzięki temu można dokonać właściwej kalkulacji kosztów, a tym samym ustalić odpowiedni cennik dla świadczonych usług czy sprzedawanych produktów. Do zestawienia wszystkich kosztów potrzebne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji. Na szczęście coraz więcej dostawców oferuje do tego odpowiednie oprogramowanie (np. SATIS). Tego rodzaju aplikacje pozwalają na kompleksowe odnotowywanie i zestawianie wszystkich wydatków związanych nie tylko z samą flotą, ale również z kierowcami i innymi pracownikami, zatrudnionymi przy obsłudze samochodów. W zależności od rozbudowania i zaawansowania takiego oprogramowania do ewidencjonowania kosztów możliwe jest nie tylko zestawianie kosztów eksploatacyjnych i informacji o kontrahentach, którzy wystawili przedsiębiorstwu faktury, ale także wykonywanie różnych zestawień, raportów kosztowych itp. Dzięki temu można skutecznie kontrolować wydatki, planować budżet i ograniczać koszty tam, gdzie to możliwe. Funkcjonowanie floty zawsze będzie wiązało się z wydatkami, ale nowoczesne narzędzia informatyczne ułatwią racjonalne planowanie kosztów.

Więcej na: http://www.satisgps.com/satis-gps/satis-koszty/

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.