Czym jest big data?

W dziedzinie telekomunikacji oraz nowych technologii internetowych kluczowym pojęciem jest „big data”. Termin ten obejmuje różnorodne, zmienne woluminy danych o dużej objętości, a także całość działań analitycznych i systematyzujących w ich obrębie oraz technologie służące ich składowaniu. Przetwarzanie tych zbiorów danych opiera się na zastosowaniu niestandardowych narzędzi, z uwagi na złożoność informacji, jakie one generują.

Zarządzanie big data

Specjaliści od big data w praktyce używają do określenia tego zjawiska 3 V: objętości, różnorodności oraz szybkości przetwarzania. Dodatkowo, poszerzają go o dwa inne wymiary, jakimi są: zmienność i złożoność. Firmy z branży IT muszą zmierzyć się w ostatnim czasie z koniecznością zarządzania dużymi woluminami danych, dlatego też poszukują nowych sposobów składowania serwerów i pamięci masowej wraz z całym oprogramowaniem. Najbardziej w tym pomocne są następujące narzędzia: oprogramowanie Apache Hadoop, projekt Stratosphere, a także model chmury obliczeniowej. Tak rozwinięte bazy danych znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach: telekomunikacji, nowych technologiach internetowych, medycynie, czy rozwoju dronów.

 

Rozwój big data

Ludzkość wytwarza coraz to więcej informacji, w związku z czym prognozuje się, że również big data będzie coraz mocniej się rozwijać. Nierozerwalnie łączy się to natomiast z machine learningiem, a także poniekąd z rozwojem sztucznej inteligencji. Machine learning jest samo uczeniem maszynowym lub określany jest też jako samouczące się systemy. Dzięki niemu można wykrywać nawet najmniejsze błędy w bazach danych, co jest wynikiem dopracowania algorytmów i zautomatyzowanych systemów analitycznych, opartych na big data. To zaś jest fundamentem dla rozwoju sztucznej inteligencji. Big data nadal będzie się rozwijała, ze względu na to, że rozwijają się firmy z branży IT. Dodatkowo, przedsiębiorcy wiedzą, że korzystanie z innowacyjnych narzędzi podnosi ich prestiż na rynku. Oprogramowanie dla branży IT jest każdego dnia udoskonalane. Te czynniki powodują, że korzystanie z big data będzie powszechniejsze.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.