Faktura wypisywana na druczku – czy ma to jeszcze przyszłość?

Wielu przedsiębiorców zakładających swoją pierwszą firmę prędzej czy później staje przed dylematem: „ W jaki sposób będę wystawiał faktury?”.

Możliwości są dwie:

1. Ręcznie na druczku kupionym w sklepie papierniczym,

2. Automatycznie za pomocą programu do faktur.

Warto tutaj zadać sobie dodatkowe pytanie ile faktur rocznie będziemy wystawiać. Wydaje się, że przy kilku fakturach można skorzystać z gotowych druczków, ale już przy większej ilości byłoby to bardzo kłopotliwe. Dlatego warto zastanowić się nad programem, który będzie szybki, prosty w obsłudze a jednocześnie zautomatyzowany tak, że wystawienie faktury zajmie kilka sekund. Przykładem takich programów są Small Business firmy Mega-Tech.

Mamy tu do wyboru dwie wersję:

– Faktura Small Business – prosta wersja programu do wystawiania różnego rodzaju dokumentów sprzedaży, pozwalająca również na wysyłanie faktur mailem, prowadzenie kartoteki klientów i towarów, a także generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego,

– Faktura Small Business Handel – wersja rozszerzona, posiadająca wszystkie moduły występujące w wersji podstawowej oraz dodatkowo stany magazynowe, faktury zakupowe, dokumenty magazynowe i kasowe, możliwość integracji ze sklepem internetowym Shoper i wiele innych.

Wobec powyższego można spokojnie stwierdzić, że faktury wypisywane na druczkach albo czystych kartkach papieru nie mają już dzisiaj sensu. Nawet jeżeli wystawiamy kilka faktur rocznie to warto zaopatrzyć się w program do wystawiania faktur, ponieważ nie tylko znacznie skrócimy czas wystawiania faktury, ale i też nasza firma będzie sprawiać wrażenie bardziej profesjonalnej. Ponadto program obliczy wszystko za nas (VAT, podsumowanie netto, podsumowanie brutto). Jeżeli wystawiamy faktury z określonym terminem płatności, zamiast sprawdzać w kalendarzu czy dany kontrahent nie spóźnia się z wpłatą, program sam wskaże, które faktury są  „przeterminowane”.

Podsumowując, wszystko przemawia za tym aby wystawiać faktury za pomocą dostosowanych do tego programów. Jedynym argumentem, który mógłby przemawiać za gotowymi druczkami jest to, że kosztują on kilka złotych. Jednakże biorąc pod uwagę koszt programu (200 zł netto za licencję na rok a później 100 zł za przedłużenie na kolejny) nawet ten argument można potraktować z przymrużeniem oka.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.