Szukanie pracy za granicą – porady

Ze względu na niezbyt dobrą kondycję naszego rynku pracy i coraz większą chęć nas samych do wykonywania swojego wyuczonego zawodu, nie mamy zbyt dużego wyboru – zwłaszcza ludzie wykształceni są cenieni przez zagranicznych pracodawców.

Dobra opinia

Im większe posiadamy kwalifikacje w konkretnej dziedzinie tym serdeczniej zostajemy przywitani w obcym państwie. Opinia o jakości pracy Polaków jest bardzo dobra i choć zdarzają się jednostki, które zaniżają nam poziom i potwierdzają stare stereotypy, to zdanie o nas jest całkiem dobre. Potrafimy pracować ciężko i solidnie, jednak czasem przysparza nam to kłopotów, ze względu na czystą nieuczciwość ludzką (w tym wypadku wielu zagranicznych pracodawców). Dobrze więc zadbać o swoje bezpieczeństwo i podczas poszukiwać kierować się kilkoma zasadami, które w prosty sposób powiększą nasz spokój wewnętrzny.

Internet

Chyba najszybszy sposób by zdobyć wiele informacji i rozeznać się w ofertach pracy w każdym kraju świata. Także tu mogą jednak czyhać na nas pułapki, więc jeśli dany serwis budzi nasze wątpliwości, nie warto poświęcać mu więcej uwagi. W Sieci można np. skorzystać z szeroko dostępnych portali z bazami CV. Rejestrując tam swoją aplikację powiększamy nasze szanse na odzew od zainteresowanych nami pracodawców.

Pośrednictwa pracy

By nabrać pewności co do zamiarów i prowadzonych usług danego pośrednictwa pracy można skorzystać z Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Jeśli danego podmiotu tam nie ma, a realnie prowadzi działalność to robi to w sposób nielegalny. To samo tyczy się informacji o certyfikatach uprawniających do prowadzenia takiej działalności. Dwoma najważniejszymi wyznacznikami oceny agencji pośrednictwa pracy przy bezpośrednim kontakcie są:

  • brak wymagania opłat od kandydata za prowadzenie rekrutacji,
  • możliwość otrzymania kopi umowy do wcześniejszego skonsultowania np. z prawnikiem.

Jeśli te dwa warunki nie są spełniane to nie powinno się zaufać takiej agencji. Jedynymi opłatami, jakie mogą być wymagane od nas przy procesie wdrożenia do pracy (chyba że w umowie jest inny zapis) to koszty dojazdu, badań lekarskich oraz wizy, jeśli jest ona wymagana.

Najbliższe otoczenie

Warto także zorientować się wśród znajomych co do opinii lub ewentualnych opcji wyjazdu do pracy za granica. Wspólna podróż to nie tylko większe bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Gdy jedziemy z kimś, kto już raz był na takim wyjeździe, mamy większe szanse powodzenia i gwarancję wsparcia w razie problemów. Nieuczciwość może jednak być wszędzie, więc zwracajmy się wyłącznie do osób, co do których nie mamy żadnych podejrzeń i dobrze je znamy.

Materiał został napisany przy współudziale financialsolution.pl

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.