Dla kogo przeznaczone jest ozonowanie pomieszczeń?

Badania wykazały, że ozon jest silnym środkiem odkażającym. Eksperci postanowili wykorzystać tę cechę ozonu do praktycznych zadań. Z tego powodu stworzone zostały urządzenia do wytwarzania ozonu w sposób sztuczny.

Obecnie na rynku dostępne są ozonatory od niewielkich możliwości (np. w ciągu godziny usuną tylko 400 miligramów zanieczyszczeń) po całe systemy, które potrafią usunąć ponad 1000 miligramów lub więcej. Ozonowanie pomieszczeń przede wszystkim pomaga w pozbyciu się ich przykrego zapachu powstałego np. w wyniku pożaru lub obecności grzybów czy pleśni. Za pomocą ozonowania można zniszczyć drobnoustroje, a także ich formy przetrwalnikowe. Dodatkowo ozonowanie dezynfekuje urządzenia, sprzęt oraz wyposażenie ozonowanych pomieszczeń.

Ważne jest aby podkreślić, że jest to metoda całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt czy środowiska. Z tego powodu zalecane jest ozonowanie pomieszczeń, które dotknął pożar czy powódź lub inne wydarzenie, które pozostawiło po sobie ślad w postaci nieprzyjemnego zapachu lub drobnoustrojów.

Jakie zapachy usuwa ozonowanie pomieszczeń?

Ozonator jest w stanie zneutralizować całkowicie takie zapachy jak:

  • nikotyna,
  • spalenizna,
  • stęchlizna,
  • te wynikające z obecności zwierząt,
  • związane z prowadzoną działalnością (np. fitness klub, hotel, szkoły, biura czy hale produkcyjne).

Z ozonowania pomieszczeń powinny skorzystać osoby, które chcą pozbyć się wszelkich niepożądanych zapachów. Ozonowanie pozwala także zlikwidować obecne w powietrzu bakterie, wirusy czy alergeny, co wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na takie choroby jak grypa czy przeziębienie. Dzięki ozonowaniu alergicy odzyskują swobodę oddychania zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Ozonowanie podnosi także jakość otaczającego nas powietrza. Ozonowanie pomieszczeń sprawia, ze następują takie procesy jak:

  • dezynfekcja (usunięcie bakterii, wirusów, grzybów i pleśni),
  • dezodoryzacja (usunięcie nieprzyjemnych zapachów),
  • deakaryzacja (usunięcie alergenów i roztoczy).

Jakie podmioty powinny skorzystać z ozonowania pomieszczeń?

Z oferty ozonowania powinni skorzystać właściciele instalacji klimatyzacyjnych, w których zawsze zbiera się brud i osad będące przyczyną licznych chorób. Ozonowanie zapewni czystość kanałów nawiewnych wentylacji i klimatyzacji. Ozonowanie pomieszczeń jest idealnym rozwiązaniem, gdy dotyczy miejsc dotkniętych pożarem lub zalaniem. Jest to zabieg, który umożliwi pozbycie się zawartego w meblach, ścianach czy materiałach dymu. Ozonowanie jest zalecane także domownikom, którzy chcą oczyścić miejsce zamieszkania po przebyciu choroby lub chcą pozbyć się zapachu zwierząt z nimi mieszkających. Natomiast dla pomieszczeń po remoncie ozonowanie zlikwiduje zapachy świeżych farb, klejów i lakierów.

Z ozonowania pomieszczeń powinni także skorzystać właściciele hoteli, barów, restauracji czy sal konferencyjnych. Zabieg ten zlikwiduje tak charakterystyczny w tych miejscach zapach nikotyny i zapobiegnie pojawieniu się bakterii, wirusów, grzybów czy roztoczy, co na pewno wpłynie na zadowolenie klientów tych miejsc. 

Miejscem przyjaznym namnażaniu się bakterii i wirusów są także szkoły, przedszkola i żłobki. Są to miejsca, które powinny być otoczone szczególną uwagą. Najważniejsze jest, że ozonowanie jest bezpieczne dla dzieci i bez problemu może być wykonane w takich miejscach jak stołówki, sale lekcyjne, szatniach czy świetlicach. Natomiast z uwagi na zapobieganie częstym infekcjom i zakażeniom po ozonowaniu zabieg ten jest polecany także szpitalom, przychodniom lekarskim czy gabinetom lekarskim. Są to miejsca szczególnego ryzyka, które powinno być minimalizowane za wszelką cenę.

Źródło: Nord Help – Osuszanie budynków Warszawa

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.