Profil zaufany i rejestracja w CEIDG – pierwsze kroki w zakładaniu nowej firmy

Zarejestrowanie działalności gospodarczej może już dziś odbyć się bez konieczności wizyty w urzędzie i wyczekiwania w długich kolejkach. Wystarczy założenie własnego profilu zaufanego na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej oraz wypełnienie odpowiedniego wniosku na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

ePUAP oraz profil zaufany, co to takiego?

ePUAP, czyli elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to miejsce w sieci, które pozwala na załatwienie wielu urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Adres internetowy platfomy to www.epuap.gov.pl, to tutaj właśnie można bezpłatnie utworzyć własny profil zaufany. Profil jest wirtualnym potwierdzeniem naszej tożsamości, to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym, który w przeciwieństwie do profilu zaufanego wymaga wniesienia stosownej opłaty. Aby założyć własny profil, należy zarejestrować swoje konto na stronie www.epuap.gov.pl, a następnie, za jego pośrednictwem, wypełnić wniosek o uzyskanie profilu. Ostatnim krokiem jest udanie się do właściwego, ze względu na swoje miejsce zamieszkania, organu administracji, na przykład urzędu skarbowego czy ZUS-u, i osobiste potwierdzenie tożsamości.

Elektroniczna rejestracja firmy

Posiadając profil zaufany, możemy bezpiecznie i bez żadnych kosztów przystąpić do zarejestrowania swojej działalności. Dokonujemy tego poprzez stronę www.ceidg.gov.pl, gdzie logujemy się na konto zgodnie z danymi podanymi przy rejestracji konta na ePUAP. Następnie pozostaje nam jedynie wypełnienie formularza CEIDG-1, w którym umieszczamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszej przyszłej firmy: imię i nazwisko właściciela, nazwę przedsiębiorstwa, adres zamieszkania oraz adres prowadzonej działalności (w przypadku, gdy jest on inny niż zamieszkania), PESEL, numer NIP oraz REGON (jeśli ich nie posiadamy, zostaną one nam przydzielone automatycznie wraz z zatwierdzeniem wniosku), datę rozpoczęcia działalności, jej rodzaj, czyli kod zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności, formę opodatkowania, adres właściwego Urzędu Skarbowego. Na koniec potwierdzamy dane profilem zaufanym, który jest przecież równoznaczny z podpisem i wysyłamy formularz. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, dostaniemy na swój adres mailowy wiadomość o zarejestrowaniu firmy.

Możemy, oczywiście, wypełnić formularz anonimowo, bez posiadania profilu zaufanego. Jednak pamiętajmy, że wtedy musimy dokończyć etap rejestracji firmy w urzędach w celu potwierdzenia tożsamości.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.