Jak wygląda profesjonalny projekt budynku?
Pozwolenie na budowę domu czy też budynku użytku publicznego uzyskuje się po wykonaniu projektu budowlanego. Jest on podstawą pozwalającą na rozpoczęcie prac budowlanych, dlatego tak ważne jest, aby wybrać właściwych projektantów, którzy nie tylko stworzą dobry projekt, lecz także uczynią to w możliwie najkrótszym czasie. Każdy projekt składa się z projektu architektoniczno-budowlanego i zagospodarowania terenu.
Zaczynając od podstaw
W społeczeństwie w ostatnich latach wzrosła świadomość konieczności wykonania bardzo dobrego projektu konstrukcyjnego. To od konstrukcji zależy stabilność całego budynku, jego bezpieczeństwo, ale też w znaczącym stopniu koszt całej budowy. Projekty konstrukcyjne wykonują wykwalifikowane biura zatrudniające ekspertów w tej dziedzinie. Jednym z nich jest biuro figura.team. Projekty różnią się między sobą w zależności od zastosowanej konstrukcji, może być to np. konstrukcja żelbetowa lub stalowa. W przypadku małych inwestycji projekt powinien zawierać opis, rysunki zestawcze, szkice zbrojeniowe i obliczenia konstrukcyjne. Najbardziej skomplikowane projekty obejmują szczegółowe rysunki szalunkowe i zbrojeniowe z uwzględnieniem zestawienia stali zbrojeniowej oraz rysunki warsztatowe konstrukcji stalowych, w których znajduje się także zestawienie każdego pojedynczego łącznika, profilu i blachy.
Projekt konstrukcyjny wykonywany jest w kilku etapach, zależnie od stopnia skomplikowania obiektu budowlanego i oczekiwań klienta.
Inne elementy projektu budynku
Oprócz projektu konstrukcyjnego w dokumentacji powinien znaleźć się projekt architektoniczny obejmujący rzuty parteru i pozostałych kondygnacji, dachu i więźbi dachowej oraz jej aksonometrię, przekroje, elewacje, a także stolarkę okienną i drzwiową. Nie może także zabraknąć projektu instalacji, czyli rysunków przedstawiających rozmieszczenie elementów instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej i centralnego ogrzewania, o ile takie będzie znajdowało się w budynku.