Park jako element zielonej infrastruktury miasta
W miastach kumulują się często zjawiska niekorzystne dla człowieka. To przede wszystkim hałas i zanieczyszczenie powietrza. Czynniki te mają negatywny wpływ na zdrowie i jakość życia mieszkańców aglomeracji. W związku z tym ważne jest tworzenie w przestrzeni miejskiej terenów czynnych biologicznie jak na przykład parki. Obszary te poprawiają warunki życia mieszkańców, jednocześnie spełniając funkcję estetyczną i rekreacyjną.
Według Ustawy o ochronie przyrody parki należą do terenów zielonych, czyli obszarów urządzonych, połączonych z infrastrukturą techniczną oraz budynkami, pokrytych roślinnością i pełniących funkcje publiczne. Najstarsze parki Europy na początku swego istnienia były tak naprawdę terenami łowieckimi. Niektóre z nich zostały specjalnie wykupione przez władze miast w celu transformacji w zielone miejsce publiczne. Obecnie w dużych miejscowościach każdą wolna przestrzeń wykorzystuje się do postawienia kolejnego budynku, natomiast coraz trudniej znaleźć przykłady planowania terenów zielonych.
Park – miejsce spotkania człowieka z naturą
Miasta XXI wieku pełne są innowacyjnych rozwiązań i koncepcji architektonicznych. Coraz popularniejsze staje się na przykład połączenie miejsca zamieszkania i pracy z przyrodniczym dziedzictwem, skupionym na terenach zielonych jak parki, ogrody botaniczne itp. Takie obszary są ważne dla mieszkańców, stając się miejscem spotkań towarzyskich oraz wycieczek rodzinnych. Nowoczesne parki miejskie są planowane z zamysłem ekologicznym, podkreślając związek człowieka z przyrodą. Jednocześnie tereny zielone są wykorzystywane w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych, dlatego muszą być dostosowane do potrzeb również takich użytkowników. Ważne, aby parki były wyposażone w elementy małej architektury, jak na przykład gabloty wolnostojące, które ułatwiają poruszanie się po dużej przestrzeni parku i zapobiegają zgubieniu się na alejkach spacerowych
Wielofunkcyjna przestrzeń publiczna
Park to szczególny obszar, który powstał dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, w celu poprawy jakości ich życia i zdrowia. Teren taki musi spełniać cechy funkcjonalno-przestrzenne, ponieważ stanowi ważny element struktury miejskiej. Park sprawia, że miasto staje się atrakcyjne i przyjazne dla mieszkańców. Zielona przestrzeń publiczna musi być wyposażona w obiekty pełniące różne funkcje, na przykład ławki parkowe betonowe, kosze na śmieci, stojaki rowerowe itp. Takie elementy zapewniają komfort użytkownikom oraz zwiększają estetykę i czystość terenów zielonych. Parki miejskie służą mieszkańcom do wypoczynku, uprawiania sportów i do spędzania wolnego czasu, jednocześnie pełnią funkcję ekologiczną, chroniąc miasto przed szkodliwymi pyłami oraz wytwarzając tlen, są również miejscem zamieszkania dla wielu ptaków i zwierząt.
Park jest najstarszą świadomą formą zieleni miejskiej, zaprojektowaną i stworzoną przez człowieka. Tego rodzaju teren powinien być atrakcyjny dla każdego człowieka, a jednocześnie musi stanowić przyjazną przestrzeń przyrodniczą. Dodatkowo ważne jest odpowiednie zagospodarowanie parku i wyposażenie go w niezbędne elementy małej architektury.
Więcej na: http://www.komserwis.pl/pl/produkty/lawki-i-stoly.html