Pięć cech idealnego pracownika

Popularna opinia głosi, że aby zbudować sukces firmy trzeba posiadać dwie kluczowe rzeczy – niekonwencjonalny pomysł oraz prawdziwych fachowców. Gdy mamy już to pierwsze pozostaje już tylko znaleźć pracowników, którzy posiadają odpowiednie cechy. A jakie to cechy? Prezentujemy poniżej cechy, które powinien posiadać idealny pracownik.

1. Pracowitość

Trzeba by zadać pytanie, który pracodawca tak naprawdę nie chciałby mieć pracownika, którego cechuje pracowitość. Ciekawym zjawiskiem jest to, że już podczas samych rozmów kwalifikacyjnych potencjalni kandydaci nie podkreślają potrafią z zaangażowaniem realizować powierzone zadania. Niemniej jednak pracodawcy cenią sobie podwładnych, którzy potrafią ciężko pracować. Według wielu przedsiębiorców poszukujących pracowników ogromną zaleta jest pracowitość. Dodatkowo przychylniej patrzą na osoby, które pokazują, że nie nudzą się w pracy – a gdy zachodzi taka potrzeba – znajdują sobie dodatkowe zajęcia.

2. Umiejętność zarządzania czasem

Nie bez przyczyny ta cecha znajduje się na liście cech lub też kompetencji, które są pożądane u pracownika. Dlaczego? Otóż to za sprawą tej kompetencji pracownik może być bardziej efektywny. Umiejętność zarządzania czasem oznacza pilnowanie terminów, wydajne wykorzystywanie czasu oraz, co bardziej przydatne umiejętność określania priorytetów w pracy. Jest to przydatna kompetencja, ponieważ dzięki niej pracownik sam wie ile czasu potrzebuje na realizację zadanie oraz jak wiele jest w stanie zrobić w określonym czasie. W tym przypadku nie musi być to cecha wrodzona. Można się tego po prostu nauczyć. Co ciekawe nie wielkimi nakładami. W byciu zorganizowanym pomagają też takie rozwiązanie, jak prowadzenie kalendarze, używanie aplikacji organizującej bądź zarządzającej naszym czasem w ciągu dnia.

3. Elastyczność

To chyba jedna z popularniejszych cech, jakie mile widziane są u pracowników. Przyczyną jest to, że wiele firmy rozwijają się tak szybko, jak rozwija się rynek. A ten nie pokazuje, że zamierza się choćby na chwilę zatrzymać. W związku elastyczny pracownik jest na wagę złota. Przede wszystkim, dlatego że nie boi się zmian, przejawia chęci do adaptacji do zmieniających się warunków. Przykładów elastyczności może być wiele. Jedne najczęstszych to sytuacje, gdy pojawia się nowy przełożony, zmienia się specyfika stanowiska pracy lub pracownik musi się przekwalifikować. Dobrze jest więc, gdy potrafi się on dostosować no nowej sytuacji. Zaadaptować się do zmiany.

4. Samodzielność

Kolejna na lisie jest samodzielność. Nietrudno się zgodzić, że dobry pracownik to taki, który potrafi wykonywać swoje obowiązki bez konieczności ciągłego nadzoru. Poza tym samodzielność ze strony pracownika oznacza także możliwość szybkiego wdrożenia pracownika do pracy. Pracodawcy cenią sobie pracowników posiadających tą cechę również dlatego, że mogą mu z czystym sumieniem powierzyć określone obowiązki bez większego ryzyka, że będzie trzeba mu wielokrotnie tłumaczyć, co ma robić.

5. Lojalność

W liście nie może także zabraknąć lojalności. Jest to kompetencja niezwykle pożądane zwłaszcza w dużych firmach, gdzie rotacja pracowników jest naprawdę spora. Sami pracodawcy często mówią, że według nich jest to jedna z kluczowych kompetencji, jakich oczekują od swoich pracowników. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim chodzi tu o pewnego rodzaju ciągłość funkcjonowania firmy. Gdy pracownik nie jest w stanie za długo zagrzać miejsca w jednym miejscu – to z perspektywy pracodawcy – taka inwestycja jest wysoce ryzykowna. Poza tym w samej lojalności chodzi także o to by po odejściu pracownik nie rozpowszechniał złych opinii o firmie, w której pracował. Można się także spotkać z opiniami, że najbardziej wartościowi dla firmy są ludzie, którzy potrafią głośno wygłaszać swoje opinie, oferować pomysły. Czasem są odbierani, jako buntownicy, którzy nie potrafią się dostosować, ale tak naprawdę to oni oferując krytyczną analizą pokazują, po której stronie barykady się znajdują. To właśnie na nich można zawsze liczyć.

Artykuł opracowaliśmy przy udziale portalu pracy w Katowicach — kopalniapracy.pl zamieszczającego oferty z regionu Śląska.

Mała firma, dużo dokumentów – sprawna archiwizacja

Jak zatem sprawić, by dokumenty te zawsze znalazły się pod ręką i był do nich prosty dostęp? Bezwzględnie potrzebny będzie sprawny system archiwizacyjny oraz odpowiednia przestrzeń do przechowywania.

Elektroniczne systemy archiwizacyjne

Jak wiadomo, nowocześnie funkcjonujące firmy, to takie, w których system rejestracji oraz obiegu dokumentów zapisywany jest nie w tradycyjnych, przestarzałych już, ręcznie wypełnianych książkach korespondencji, (względnie w excelu w komputerze), a za pomocą nowoczesnych programów i systemów archiwizacyjnych, dających mnóstwo możliwości użytkownikom. Dzięki sprawnym programom ich użytkownicy mają możliwość śledzenia całego procesu obiegu dokumentacji od momentu jego wpływu do kancelarii, aż do etapu końcowego, jakim jest odpowiedź na pismo, zakończenie sprawy i zarchiwizowanie jej. Systemy do archiwum, z jakich najczęściej korzystają firmy, to dedykowane programy stworzone na indywidualne potrzeby danej firmy, znacznie usprawniające pracę.

Składowanie dokumentacji – regały przesuwne i inne rozwiązania

Sprawnie zarządzana firma, to jednak nie wyłącznie dokumentacja elektroniczna. To również mnóstwo dokumentów papierowych, składowanych w najróżniejszych miejscach, poczynając od segregatorów, na pudłach archiwizacyjnych kończąc.

Dokumenty te następnie gromadzone są na różnego rodzaju regałach, dzięki którym każdy dokument może znaleźć się łatwo i szybko w zasięgu ręki. Oprócz dokumentów papierowych firmy gromadzą też i dokumentację z zapisem elektrycznym. W obu tych przypadkach do tego celu służą przede wszystkim bardzo wygodne regały przesuwne, zarówno mechaniczne, jak i elektryczne, regały stacjonarne, rotacyjne, także szafy obrotowe, regały jezdne do archiwum (firmy budmax), itp. Dzięki odpowiednio dobranym regałom zyskuje się nie tylko łatwy dostęp do dokumentacji, ale i zyskuje na przestrzeni. Wygoda, optymalne wykorzystanie przestrzeni, ergonomia pracy, to tylko niektóre z zalet profesjonalnych regałów. W zestawieniu ich z przydatnymi dodatkami typu zawieszki, stojaki, haczyki etc., biuro, czy magazyn stają się miejscem uporządkowanym i wręcz przytulnym.

Spotkanie biznesowe

Reguły biznesowych spotkań

Nasze zachowanie w trakcie rozmowy ma kluczowy wpływ na to, jak się ona potoczy i czy przyniesie spodziewany efekt. Takie sytuacje potrafią być bardzo skomplikowane i pewne niuansów, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ludźmi spoza granic naszego kraju. Jak więc wyjść z tej sytuacji obronną ręką?

Goście z innego kraju

Różnice kulturowe potrafią nam skutecznie utrudnić kontakt z drugim człowiekiem. Zazwyczaj wiążą się one z odmienną tradycją, obyczajami, a także z różną interpretacja zachowań i przestrzeganiem odmiennych norm w biznesie. Inaczej należy zatem przeprowadzać spotkanie z gościem ze Stanów Zjednoczonych, a inaczej z potencjalnym partnerem z krajów azjatyckich. Czasami nawet rozmowa z osoba z innego europejskiego państwa może stać się dla nas problemem. Nie tylko kultura, ale i sam model prowadzenia kontaktów biznesowych różni się pomiędzy Państwami, warto więc zdobyć rzetelna wiedzę na ten temat. Azjaci to w biznesie osoby bardzo powściągliwe, stąd też duża trudność w pozytywnym kontakcie z nimi. Zamiast uścisku dłoni, ukłon – ta zasada może czasem sprawić, że zostaniemy odebrani jako niepewni siebie, gdyż nie jest to dla nas naturalny element przeprowadzania spotkań.

Z Amerykanami jest trochę łatwiej, gdyż ich kultura wykształciła w nich o wiele większą otwartość. Rozmowy prowadzą bardzo swobodnie, nie trzymają się kurczowo formalnych sformułowań i tytułowania siebie nawzajem jako pan, czy pani. Lubia mówienie sobie po imieniu, a czas poświęcony na spotkania biznesowe chętnie spędzają w przyjemnych, niesztampowych lokalizacjach. Europejczycy są w zasadzie pomiędzy tymi modelami savoir-vivru w biznesie. Amerykanie swoją otwartością mogą wzbudzić w nas podejrzenia, z kolei Azjaci krępować brakiem elastyczności.

Znaleźć złoty środek

Podstawową praktyka w tego typu sytuacjach jest rzetelne przygotowanie się do spotkania. Internetowa przestrzeń posiada wręcz nieograniczone zasoby, gdzie możemy znaleźć porady a także wyznaczniki, jak należy postępować w kontaktach biznesowych z gośćmi z innego, obcego kraju. Zawsze jednak powinniśmy szczególnej uwadze poświęcić odpowiedniość wyglądu naszego stroju. Krótki rękaw koszuli, zbyt mało elegancka marynarka, ostry makijaż u Pań, czy zbytnie odsłonięcie dekoltu – to nie zadziała na naszą korzyść. Przećwiczenie uprzejmości (szczególnie ważne w kontaktach z Azjatami) też może się przydać. Dzięki takiemu przygotowaniu, zaplanowane spotkanie na pewno przebiegnie nam o wiele spokojniej i będzie w ogólnym rozrachunku bardziej udane.

Gdy kontakt z potencjalnymi partnerami trwa np. cały dzień warto zaplanować przerwy. Jest to dobry sposób na możliwość spokojnego zastanowienia się nad strategią oraz ocenę sytuacji i przeprowadzenie bilansu zysków i strat. Należy wykazać się także na gruncie pozazawodowym i np. urządzić zwiedzanie jakiejś lokalnej atrakcji (metafory, że z nami warto robić interesy). Na koniec podziękowania – nie ważne czy jesteśmy gospodarzem czy gościem. Można nawet obdarować jakimś drobiazgiem drugą stronę negocjacji biznesowych, jednak np. Japończycy nie mają takiego zwyczaju i odbierają go negatywnie.

Tekst powstał we współpracy z portalem biznespath.pl podejmującym tematykę biznesu.

Startujemy w Blogach Roku!

miniFirmy biorą udział w konkursie Blog Roku, w kategorii Blogi Specjalistyczne i firmowe. Zapraszamy: blogroku.pl

Sprzedaż internetowa – zasady dobrego funkcjonowania

Strona internetowa firmy to bardzo dogodne miejsce dla przedsiębiorcy do sprzedaży. Klienci i tak ją odwiedzają szukając konkretnej usługi czy produktu, więc o ile tylko istnieje coś co możemy za jej pomocą sprzedać, to nie wahajmy się tego wprowadzić w życie.

Wszystko w jednym miejscu

Klient otrzymawszy wszystkie informacje (opis, cenę, dane do przelewu, czy wskazówki jak kupić) będzie w pełni usatysfakcjonowany. Internet jest tak rozległy, że jeśli zmusimy odwiedzającego nasza stronę do zbyt dużej liczby kliknięć, by uzyskać informację, szybko się on zniechęci. Przejrzysty charakter oferty oraz wyłącznie konkretne i uporządkowane wskazówki co do zakupu na pewno zdadzą w tej sytuacji egzamin.

Szybki przelew

Płatność online to sposób przekazywania pieniędzy, który wielu użytkowników bardzo lubi. Jest szybki, co znacznie skraca czas realizacji usługi, a przez to zwiększa zadowolenie po stronie klienta – to właśnie o sprawną obsługę się tu walczy. Wstawienie linku do takiej strony z szybką możliwością transferu pieniędzy czy udostępnienie odpowiedniego formularza na pewno zostanie pozytywnie odebrane przez klientów. Takie systemy jednak mają to do siebie, że zarabiają na prowizji od transakcji (1-3%) więc posiadając niską marżę może nam być trudniej zarobić na sprzedawanych dobrach i usługach.

Wygodny system zbierania zamówień

Intuicyjność i jak największa pomoc ze strony takiego systemu pozwoli osiągnąć całkiem wymierne efekty sprzedażowe. W przypadku jeśli klient zdecyduje się już na produkt, a okaże się, że sposób jego zamówienia jest czasochłonny i utrudniony, może on zrezygnować nawet na tym etapie. Istnieją systemy gotowe, które zostały dostosowane do tego typu wymogów, warto więc bliżej przyjrzeć się ich możliwościom. Ich inteligentne zaprogramowanie może nawet wspierać taka gałąź dystrybucji, jak sprzedaż sugerowana (np. dodatkowych akcesoriów potrzebnych do eksploatacji jakiegoś urządzenia czy innego produktu).

Niemal pełna automatyzacja

Sklep internetowy to duże odciążenie dla osób odpowiedzialnych za obsługę klienta i realizację zamówień. Wspiera on zasięg oferty oraz zwiększa przychody, pod warunkiem, iż został dobrze przemyślany pod względem budowy. Rozwiązań jest wiele. Wystarczy zastanowić się czego potrzebujemy i wybrać. Korzyści, z tego sposobu wzbogacenia marketingu internetowego, często okazują się lukratywnym rozwiązaniem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą nprofit.pl

Założenie własnej działalności gospodarczej krok po kroku

Rejestracja działalności gospodarczej

W sytuacji, gdy chcemy skorzystać z drogi internetowej, należy wejść na stronę firma.gov.pl . Należy tam wypełnić formularz CEIDG. Jego wypisanie w formie elektronicznej jest o tyle uproszczone, że formularz automatycznie dostosowuje następne pola do przedtem wypełnionych oraz na bieżąco sprawdza, czy wpisane informacje są poprawne. Jeżeli mamy wyrobiony podpis elektroniczny – należy nim opatrzyć formularz i wysłać. Jeśli takiego podpisu nie posiadamy, trzeba druk wydrukować i koniecznie podpisać ręcznie. Z dokumentem musimy udać się do Urzędu Gminy. Ewentualnie w urzędzie można poprosić o stosowny druk i wypisać go ręcznie, a pracownik wprowadzi go sam do systemu. Formularz ten stanowi zarówno wniosek o nadanie numeru REGON jak i NIP oraz jest zgłoszeniem płatnika do ZUS. Określa się też w nim formę opodatkowania. Gdy firma ma mieć formę spółki cywilnej, wtedy każdy ze wspólników musi złożyć stosowny dokument oddzielnie. Jeżeli w czasie prowadzenia działalności gospodarczej pewne dane ulegną zmianie – trzeba je zaktualizować również poprzez formularz CEIDG.

Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Następnie trzeba udać się do Urzędu Skarbowego. Jeżeli przed założeniem firmy mieliśmy już numer NIP, w wyniku złożenia wniosku CEIDG zostaje on automatycznie przypisany do nowej firmy. Gdy go nie posiadaliśmy, zostanie on nadany w trakcie realizacji wniosku. W przypadku założenia spółki, należy złożyć druk NIP-D albo NIP-2. Przedsiębiorca musi również podjąć decyzję, czy ma być objęty podatkiem VAT. W przypadku tego podatku, stosownego zgłoszenia należy dokonać w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce prowadzenia dzielności gospodarczej, a nie ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Miejscem tym jest zazwyczaj siedziba firmy. W sytuacji, gdy nie zatrudniamy pracowników składki do urzędu skarbowego należy płacić do 10-tego następnego miesiąca, jeżeli mamy pracownika należy to robić do 15-tego następnego miesiąca. W czasie 24 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności, przedsiębiorca może skorzystać z ulgi i płacić składki, które są naliczone tylko od 30% minimalnego wynagrodzenia.

Wymagane druki dla ZUS-u

Co bardzo istotne, w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej (datę trzeba podać w formularzu CEIDG) trzeba złożyć w ZUS druki ZUA lub ZZA. Ten pierwszy wypełniamy, jeśli działalność gospodarcza będzie jedynym źródłem naszego dochodu lub jeśli mamy też umowę o prać, lecz nie zarabiamy minimalnej krajowej pensji. Jeżeli zarabiamy więcej, musimy złożyć ZZA. Natomiast wspólnicy spółki cywilnej muszą złożyć druk ZPA.

Pieczątka firmy

Przepisy prawne nie wymagają posiadania przez przedsiębiorcę firmowej pieczęci, ale warto ją posiadać. Jej uzyskanie jest dosyć proste, a może wszelkie dokumenty wyglądają dzięki niej na bardziej oficjalne. Poza tym, jej użycie ułatwia wypełnianie np. faktur, w których jest wymóg podania szczegółowych informacji dotyczących firmy.

 

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami portalu placpigal.pl oferującego między innymi pracę na Żywieczczyźnie.