Drzwi przeciwpożarowe – niezbędne dla bezpieczeństwa

Drzwi techniczne, oprócz swojej podstawowej funkcji, mają zwykle do spełnienia określone zadania specjalne – w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, czy podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Te, których zadaniem jest ułatwianie ewakuacji, bądź zapobieganie przenoszeniu się ognia między pomieszczeniami, nazywamy drzwiami przeciwpożarowymi. Jakie jest ich znaczenie w systemie ochrony przeciwpożarowej budynku?

Drzwi przeciwpożarowe, a udana ewakuacja

W czasie pożaru, zwłaszcza w budynkach publicznych, gdzie w jednym czasie przebywa wiele osób – na przykład podczas koncertu, czy kasowego seansu w kinie, częstą przyczyną tragedii jest nieudana ewakuacja.
Ludzi ogarnia panika i tłocząc się pod drzwiami mają często problem z ich otwarciem i wydostaniem się na zewnątrz.

Rozwiązaniem, w które często wyposażane są drzwi przeciwpożarowe są dźwignie przeciwpaniczne.

Zasada działania dźwigni jest bardzo prosta i intuicyjna – należy po prostu poprzeć się na niej i pchnąć drzwi. W praktyce, w sytuacjach awaryjnych, niedoszłe ofiary pożaru mają znacznie większe szanse na szybkie wydostanie się z budynku, niż w przypadku drzwi wyposażonych w klamki.
W przypadku drzwi przeciwpożarowych wewnątrz budynku, oddzielających pomieszczenia, często stosowane są zawiasy wahadłowe, co sprawia że bez względu na kierunek ewakuacji, uciekający nie muszą poświęcać ani sekundy na wahania – to się popycha, czy ciągnie?

Ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia

Inna funkcją drzwi przeciwpożarowych jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia.
W związku z tym drzwi te cechuje niezwykle solidne wykonanie – zazwyczaj z materiałów niepalnych: stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub aluminium.
Czasem drzwi takie posiadają wbudowane szyby, które również są odporne na działanie ognia.
Istotna cechą takich drzwi jest ich szczelność – mają jak najefektywniej powstrzymywać rozpowszechnianie się dymu i innych lotnych substancji szkodliwych, powstających w czasie pożaru, niezwykle niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia.

Dobre drzwi przeciwpożarowe to niezbędna inwestycja w bezpieczeństwo i konieczny element wyposażenia każdego budynku – zwłaszcza użyteczności publicznej.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.