Jak zabezpieczyć stal przed korozją?

Stal wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Jednak wtedy, gdy nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed korodowaniem, może szybko utracić swoje właściwości. Jak zabezpiecza się stal przed korozją?

Dzisiaj stal posiada bardzo szerokie zastosowanie. Używana jest przede wszystkim jako element konstrukcyjny, na przykład przy wznoszeniu budynków, mostów, ogrodzeń. Bardzo często wykorzystywana jest na zewnątrz, gdzie ma kontakt z różnymi szkodliwymi czynnikami, między innymi z wodą, wysokimi i niskimi temperaturami, skokami ciśnienia.

Zaniedbane konstrukcje stalowe są narażone na korodowanie, które powstaje na skutek kontaktu z wodą i powietrzem. Gdy nie zostaną zastosowane żadne zabezpieczenia antykorozyjne, wówczas stal będzie narażona na poważne uszkodzenie.

Dlaczego warto stosować zabezpieczenia antykorozyjne?

Aktualnie w użyciu znajdują się różne zabezpieczenia antykorozyjne, których głównym celem jest odpowiednia ochrona stali przed czynnikami wywołującymi rdzę.

Właściwe zabezpieczenie konstrukcji stalowej przed korozją znacznie podwyższa jej odporność na rdzę i tym samym przedłuża jej żywotność. Wpływa to także na bezpieczeństwo jej użytkowania.

Aby uzyskać optymalne efekty, ważne jest nie tylko dobranie właściwego zabezpieczenia, ale również właściwe przygotowanie samej konstrukcji, zwłaszcza wtedy, gdy już teraz widoczne są na niej ogniska rdzy.

Do zabezpieczania antykorozyjnego stosuje się:

  • cynkowanie – proces technologiczny polegający na stworzeniu na stali powłoki cynkowej w specjalnych warunkach, nadaje stali charakterystyczny, srebrzysty kolor
  • malowanie proszkowe – metoda malowania z użyciem farb w proszku, które następnie wypiekane są w wysokich temperaturach, pokrywa stal równomierną, wysoce odporną na uszkodzenia powłoką w różnych kolorach do wyboru
  • malowanie ręczne – stosuje się specjalne farby o właściwościach antykorozyjnych, które tworzą na stali elastyczne, wytrzymałe powłoki

Zatem odpowiednio dobrane i wykonane zabezpieczenia antykorozyjne to gwarancja, że stal będzie odporna na korodowanie na lata.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.